Buradasınız: Ana sayfa » Rosmarinus officinalis

Rosmarinus officinalis

Biberiye

Bakımı

Rosmarinus officinalis çok yıllık bir çalıdır. Geçirgen ve nemli ya da kuru toprağı ve güneşli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Rosmarinus officinalis yol kenarı ve çalılıklarda görülür. Tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Rosemary; Biberiye, Beyaz püren, Kuşdili, Hasalban, Akpüren, Akpürün, Zeytin çiçeği.

Etimoloji

Cins adı Latince denizin çiyi; tür adı ise Latince tedavi edici anlamına gelir.

Yapısı

Rosmarinus officinalis 1.5 metre büyüyebilir. İğne benzeri yapraklıdır. Beyaz, pembe, mor ya da mavi çiçek açar. Yapraklar 2-4 cm. uzunluğundadır, üstü yeşil, altı beyaz ve yoğun kısa tüylüdür. Tohumlar Ağustos ve Ekim arası olgunlaşır. Çiçekler hermafrodit’tir (Hem erkek hem de dişi üreme organı bulunduran bitki). MartNisanMayısHaziranTemmuzAğustosEylül ve Ekim aylarında çiçek açar.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Asterids
Ordo: Lamiales
Familia: Lamiaceae
Subfamilia: Nepetoideae
Tribus: Mentheae
Subtribus: Salviinae
Genus: Rosmarinus
Raunkiaer: Phanerophyte
Phytochorion: Mediterranean

Literatür

Species Plantarum 1: 23. 1753. L.

Fotoğrafları

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Genç sürgünleri bahar olarak, kendisi ise süs bitkisi olarak kullanılır. Çayı özellikle sindirim sistem’ine faydalıdır. Yağı ise cilt bakımında kullanılır. Çay olarak kullanılsa da; ciddi alerjik reaksiyonlara ve epilepsi krizlerine yol açabileceği göz önünde bulundurularak tüketiminde aşırıya kaçılmaması önerilir. Etleri marine etmekte de kullanılabilir. Derin temizlik sağlar ve antibakteriyel ürünlerden daha mikrop kırıcı özelliğe sahiptir. Aşırı tüketimi, koma, kusma, spazm ve ölüme neden olabilir. Bunalım, zihinsel yorgunluk ve gerginliğe iyi gelir. Güçlü bir antiseptiktir. Antiseptik antispazmodik, aromatik, büzücü, kardiak, gaz giderici, terletici, yatıştırıcı, uyarıcıdır.

Flora of Turkey

Branches ascending or erect, to 50 cm. Leaves 10-25 x 1-2(-4) mm, dark green, rugulose and pilose above, white-tomentose beneath. Peduncles and pedicels white stellate-tomentose. Calyx 3-4.5 mm, divided to 1/2, white-tomentose, accrescent in fruit and becoming veined and glabrescent. Corolla pale blue, 8-12 mm. Nutlets brown. Fl. 2-5. Calcareous & schistose hills among Pinus brutia and Erica manipuliflora, roadsides, vineyards, 30-250 m. VII:76.

Yorum yazın