Rosa phoenicia (Fenike gülü)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

3,5 metre boylanabilir. Dalları tırmanıcıdır. Dikenler görece kalın, tabanda genişlemiş, 0,3 ila 0,6 cm uzunluğunda ve kancalıdır. Yapraklar dökülücü ve kağıtsıdır. Yaprakçık 5 adet, yumurtamsı ila genişçe yumurtamsı, 2 ila 4,5 cm uzunluğunda ve 1,5 ila 2,7 cm genişliğinde, ucu ile küt ila sivri, tabanı yuvarlak, dişler belirgin, geniş ve genellikle her iki tarafta da 10 la 17 adet, üst yüzeyi seyrekçe havlı ve soluk yeşil, alt yüzeyi yoğun havlı ve soluk grimsi yeşildir. Eksen havlı ve dikenlidir. Çiçekler sıkı bir küme halinde ve genellikle 10 ila 20 adet birliktedir. Bırahte tüylü ve testere dişçikli kenarlıdır. Çiçek sapı 1 ila 3,5 cm uzunluğundadır. Dıştaki çanak yapraklar az teleksi ve 1,3 ila 2 cm uzunluğundadır. Bunlar çiçek zamanı geriye kıvrılır ve kısa süre sonra da düşer. Taç yaprak beyaz ve sıklıkla tabanda pembemsi izlidir. Meyve pürüzsüz ve kırmızı renklidir.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak doğu Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Sulak alanlara yakın çalılık bölgelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. 30 ila 1100 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde fenike gülü adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince kırmızı anlamına gelir. Olasılıkla Roma damescana’nın (Isparta gülü) kırmızı renkli çiçekleri ile ilişkilidir. Tür adı Latince Fenike anlamına gelir. Türün Antikçağın önemli medeniyetleri arasında yer alan Fenike uygarlığının merkezi olan doğu Akdeniz’de görülmesine işaret eder.

Fotoğrafları