İçeriğe geç

Rosa gallica (Hokka gülü)

Rosa gallica

Hokka gülü


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiSüs bitkisi, Yenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Gül › Hokka gülü

Dağılımı

Doğal olarak Kafkasya, Levant ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

En çok 90 cm büyüyebilen dik bir çalıdır. Dikenler küçük, dik ya da kıvrık, seyrek ya da zaman zaman hiç yoktur. Yaprakçıklar 3 ya da 5 adet, yumurtamsı ila neredeyse dairesel ila eliptik, 1,5 ila 5 cm uzunluğunda ve 1 ila 4 cm genişliğinde, ucu küt ya da neredeyse sivri, tabanı yuvarlak, çok sayıda görece küt ve kısa dişli, üst yüzey parlak yeşil, alt yüzey soluk gri yeşil renklidir. Çiçekler tek ya da 2 ila 4 arası sayıda küme halinde ve yoğun kokuludur. Çiçek sapı 2 ila 6 cm uzunluğunda ve yoğun biçimde salgılı kıllıdır. Dış çanak yapraklar az teleksi ya da loblu, loblar salgılı kenarlı, genişçe mızraksı, 1,8 ila 3 cm uzunluğunda, uçları çıkıntılı, çiçek zamanı geriye kıvrık ve kısa süre sonra da dökülücüdür. Taç yapraklar 3 ila 4,5 cm uzunluğunda ve 2,5 ila 4 cm genişliğinde, derin girintili ve koyu pembe renklidir.

Gözlem

Çayır, yamaç ve makilik alanlarda, genelde kumlu topraklarda görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir. Görseller Önder Alioğlu‘nun izni ile kullanılmıştır.

Yaygın adları

Hokka gülü.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

30-400 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “kırmızı” anlamına gelir. Olasılıkla Roma damescana’nın (Isparta gülü) kırmızı renkli çiçekleri ile ilişkilidir. Tür adı Latince “Galya” anlamına gelir. Türün Antikçağda meşhur olduğu bölgeye işaret eder. Burada kastedilen Isparta gülü, Şam gülü, vb. bir coğrafi imdir. Özgün tanımda bu “Habitat in Gallia” olarak belirtilmiştir.

Dikkat

Mutfak

Taç yapraklar çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir, şerbet yapımında kullanılır. Kurutularak çeşitli tatlılarda tatlandırıcı olarak kullanılır. Taç yapraklarından gül suyu elde edilir. Tohumları E vitamini bakımından zengindir.

Geleneksel tıp

Taç yapraklar antibakteriyel, büzücü ve tonik etkilidir, soğuk algınlığı, ishal, depresyon, uyuşukluk ve bronşiyal enfeksiyon vakalarında başvurulur. Haricen, göz iltihabı, yara ve çeşitli cilt şikayetlerinde kullanılır. Meyve A, C ve E vitamini bakımından zengindir.

Biliyor musunuz?

Taç yapraklarından elde edilen yağ parfüm yapımında kullanılır. Taç yapraklarından elde edilen su cilt bakımında uygulanır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 492. 1753.

Bir Yorum Yazın