Rosa arvensis (Kır gülü)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

Rosa phoenicia‘dan gövdenin zayıf ve sürünücü; dikenlerin görece ince ve seyrek; yaprakçıkların 5 ila 7 adet, genişçe eliptik ila yumurtamsı, 1,5 ila 3,5 cm uzunluğunda ve 1 ila 2 cm genişliğinde, sivri uçlu ve yuvarlak tabanlı, genellikle her bir tarafında 9 ila 15 adet görece küçük dişli, soluk yeşil, tüysüzce ya da seyrekçe havlı; çiçekler tek ya da 2 ila 6 adetten oluşan küme halinde; çana yaprak ucun uzun, hafifçe genişleyici, loblarının mızraksı, sıklıkla salgılı testere dişçikli olması ile ayrılır.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Çalılık, dere kenarı ve yamaçlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. 900 ila 1200 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde kır gülü adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince kırmızı anlamına gelir. Olasılıkla Roma damescana’nın (Isparta gülü) kırmızı renkli çiçekleri ile ilişkilidir. Tür adı Latince tarlada anlamına gelir. Ancak epitetin aksine bitki çalılık ve ormanlık alanlarda görülür.

Fotoğrafları