Rorippa sylvestris (Çakandura)

derleyen:

cins:

Tanımı

10 ila 50 cm büyüyebilir. Sitolonlu bir bitkidir. Gövde dik ila yükselici ve çıplaktır. Taç çok simetrili, sarı renkli, yaklaşık 1 cm genişliğindedir. Taç yapraklar dört adettir ve 4 ila 5 mm uzunluğundadır. Çanak yapraklar de dört adettir ve çanağın yarısı uzunluğundadırlar. Altı adet erciğin dördü uzun ve ikisi de kısadır. Çiçek kurulu salkım halindedir. Yapraklar almaşlı dizilişli ve saplıdır. Meyve çok tohumlu ve 8 ila 18 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir ancak istilacı tür olarak Amerika kıtasına da yayılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Orman içindeki dere kenarlarında görülür. Kartepe ve Gebze ilçelerinde gözlemlenmiştir. Haziran ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde çakandura adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Saksonca tere anlamına gelir. İlk defa Alman bitki bilimci Euricius Cordus (1486 – 24 Aralık 1535) tarafından kullanılmıştır. Tür adı Latince ormanlık anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Eruca sylvestris minor, luteo parvoque flore”dir.

Fotoğrafları