İçeriğe geç

Robinia pseudoacacia (Beyaz salkım)

Beyaz salkım


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki, Süs bitkisi, Asgari endişe (LC), Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Bakla takımı › Baklagiller › Yalancıakasya › Beyaz salkım

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır. Kocaeli’de özellikle Kentorman boyunca bağımsız meşçereler oluşturmuştur.

Genel bilgiler

25 metre büyüyebilir. Tomurcuklar sürgünlere almaşık olarak dizilmiş, ve sürgüne gömülmüştür. Yaprak sapı altında gizlenmiştir. Yaprak sapının her iki tarafında batıcı dikenler bulunur. Tek tüysü yaprakların kısa saplı yaprakçıkları karşılıklıdır. Kenarları tam, uç kısmı kertiklidir. Üst yüzü parlak koyu yeşil, alt yüzü soluk yeşildir. Tohumlar kasım ve mart arası olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Yol kenarı, ormanlık alanlar ve parklarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Beyaz çiçekli yalancı akasya, Akasya, Beyaz salkım, Salkım ağacı.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “Jean Robin’e” anlamına gelir. 1550 25 Nisan 1629 yılları arasında yaşamış Fransız bitki bilimci. Robinia pseudoacacia türünü 1601 yılında ilk defa o Avrupa’ya getirmiştir. Tür adı Antik Yunanca “sahte akasya” anlamına gelir. Türün Acacia cinsine benzerliğine işaret eder. İkili adlandırma öncesi adı “Acacia americana, siliquis glabris”tir.

Geleneksel tıp

Yatıştırıcı, ateş düşürücü, kabız ve safra artırıcı etkileri vardır. Robinia pseudoacacia çiçekleri ve Bellis perennis çiçek başları demlenerek içildiğinde soğuk algınlığı ve bronşit vakalarında etkilidir. İç kabuğu zehirlidir ancak müshil ve kusturucu olarak kullanılmıştır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Kerestesi oldukça sağlam ve dayanıklıdır ve bu nedenle gemi yapımına kullanılmıştır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 722. 1753. L.

Bir Yorum Yazın