Site icon Kocaeli Bitkileri

Robinia hispida (Tüylü yalancı akasya)

Tüylü yalancıakasya

Robinia hispida: 17/05/2024; Kocaeli Kent Ormanı; 354 m.; çalılık. © Hüseyin Doğan

Özet

Robinia hispida (Tüylü yalancıakasya) genelde peyzaj alanlarına dikilen ve nadiren kaçak örneklerine de rastlanan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Fabales

Bakla takımı

Fabaceae

Baklagiller

Robinia

Yalancıakasya

Tanımı

Robinia hispida (Tüylü yalancıakasya) genellikle 1 ila 3 metre büyüyebilen yaprak dökücü bir çalıdır. Gövdeler salgılı ve tüylüdür. Genç dallar yeşil renkli, yoğun biçimde üst üste binici mor salgılı ve beyaz cılız tüylü; iki yıllık dallar koyu gri kahverengi ve yoğun biçimde kahverengi kıllıdır. Yapraklar 15 ila 30 cm uzunluğunda ve 5 ila 8 adet yaprakçık çiftine sahiptir. Yaprakçıklar eliptik, yumurtamsı ya da dairesel, 1,8 ila 5 cm uzunluğunda, 1,5 ila 3,5 cm genişliğinde, çıplak ve taba ile uçları yuvarlaktır. Çiçek durumu koltuklarda ve 3 ila 8 adet çiçeklidir.

Çiçek durumu sapı 4 ila 8,5 cm uzunluğunda, bırahte yumurtamsı mızraksı, 5 ila 6 mm uzunluğunda ve dökülücüdür. Çanak mor renkli, eğikçe çansı, tüpü 5 mm uzunluğunda, dişleri üçgensi, 3 ila 6 mm uzunluğunda ve bizsi uçludur. Çiçekler pembe ya da kırmızı renklidir. Taç yapraklar saplı; bayrakçık böbreksi, kanatçıklar oraksı ve kayıkçık üçgensidir. Yumurtalık silindirik ve çok sayıda tohum taslaklıdır. Meyve şeritsi, sıkıştırılmış ve 3 ila 5 adet tohum taşımaktadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde dikilmektedir. [HaritaSinonimler] Yol kenarı, bahçe ve parklarda görülen bitki umumiyetle nisan ve haziran ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adları

Dilimizde kırmızı çiçekli yalancı akasya ve tüylü yalancı akasya adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins 1550 25 Nisan 1629 yılları arasında yaşamış Fransız bitki bilimci Jean Robin’e adanmıştır. Robinia pseudoacacia türünü 1601 yılında ilk defa o Avrupa’ya getirmiştir. Tür adı Latince tüylü anlamına gelir ve açık bir şekilde türün gövdesinin tüylü olmasına işaret eder. Özgün tanımda bu “ramis pedunculisque hispidis” olarak belirtilmiştir.

Tıp

Kökü diş ağrısını geçirmek için kullanılır. Ayrıca kök kusturucu olarak da kullanılır. Demlenerek otçul hayvanların tedavisinde kullanılmıştır.

Dikkat

Fotoğrafları

Exit mobile version