Rhaponticoides pythiae (Yitik tülüşah)

Tanımı

1 ila 2 metre büyüyebilir. Gövde dik ve tek, silindiriktir. Yapraklar tabanda 4 ila 7 cm uzunluğunda ve 3 ila 4,5 cm genişliğindedir. Çiçek kurulu 18 ila 40 cm uzunluğundadır. Çiçek başları 1 ila 5 arası sayıdadır. Çiçek sarı renkli ve 4.5 cm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak sadece Türkiye’de yayılış gösterir. [HaritaSinonimler] Orman açıklıkları ve çalılıklarda görülür. Karamürsel ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar. 200 ila 1100 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca Rhaponticum gibi anlamına gelir. Cinsin papatyagiller cinsi Rhaponticum (Kekredikeni) ile benzerliğine işaret eder. Tür adı Antik Yunanca Pytheion anlamına gelir. Yalova ilinin Termal ilçesinin antikçağdaki adıdır. Joseph Friedrich Nicolaus Bornmüller’in özgün tanımında bu “Anatolia boreali-occidentalis: Bithyniae ad sinum Nicomedicum in silvis prope Thermas Pythiae non procul Yalova frequens” olarak belirtilmiştir.

Türkçe adları

Dilimizde yitik tülüşah adı ile bilinmektedir.

Fotoğrafları
© Doğan, Hüseyin (2022). Kocaeli Bitkileri.

“Rhaponticoides pythiae (Yitik tülüşah)” için 4 cevap

 1. Serdar Aslan avatarı

  Bu bitki orası için çok önemli bir bitki. Yalova’daki populasyon tamamen yok oldu. 2019 yılında tekrar M.S. Yılancı ve hocası M. Sağıroğlu ile bu bitkiyi keşfedip yayınladık. Bizim saydığımız o zamanlar belki 20-30 birey vardı. Şu an durumu nedir bilmiyorum. Umarım yok olmaz. Bir yol genişletme çalışması yapılsa bitki tarihe karışacak gibi duruyor. Köy muhtarına bu durum aslında bildirilmeli.

  1. Hüseyin Doğan avatarı

   Muhtar ve köyün sakinleri ile bitkinin önemi hakkında konuştum, bölgenin ya da ilçenin resmi ya da gayrı resmi simgesi olarak önermelerini teklif de ettim. Pek ilgili gözükmediler. Ben 7 birey saydım, tamamı yol, otçul hayvan ve tarım faaliyeti baskısı altında idi.

   1. Serdar Aslan avatarı
    Serdar Aslan

    Mehmet Sağıroğlu ile konuşup, acilen tür eylem planı yapılması gerekiyor. Tohumlarının toplanıp tohum gen bankasına iletilmesi gerekir o zaman. Köylü para eden ya da ilaç olan şeyleri önemsiyor. Şaşırmadım.

   2. Serdar Aslan avatarı
    Serdar Aslan

    Doğa Koruma ve Milli Parklar ile iletişime geçilmeli ve bitki takibe alınmalı. Her naneye koparma cezası keseceklerine asıl bunların korunması gerekir. Alıntı: “Biyolojik çeşitliliği tahrip edenlere Çevre Kanunu’na göre 2021 yılında 80 bin 460 lira uygulanan idari para cezası, 2022 yılında 109 bin 593 liraya ve bu yıl ise 244 bin 315 TL’ye yükseltildiği öğrenildi.”

Görüşünüzü Yazın