Reseda lutea (Muhabbet çiçeği)

derleyen:

cins:

Tanımı

80 cm büyüyebilir. Gövde dik ila yükselicidir. Alt yapraklar zaman zaman düzdür ancak genellikle üç teleksi ya da derin teleksidir. Çanak yaprak 5 ya da 6 adettir. Taç yapraklar 6 adet, sarı renkli, taç yaprak ayası üç lobludur. Kapsül silindirik, zaman zaman yumurtamsıdır. Tohumlar parlak, pürüzsüz, sarı ya da siyah renklidir. Güzel kokuludur. Donlara dayanıklı değildir. Çiçekler erseliktir. Tohumlar temmuz ve ağustos aylarında olgunlaşır. Gübreye ihtiyaç duymaz. Yetiştirilmesi kolay bir bitkidir. Tohumlar bahar aylarında doğrudan dışarı ekilebilir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Afrika ve Avrasya’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Yol kenarı, makilik ve orman sınırlarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Nisan ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde muhabbet çiçeği, kuzu otu, yemen safranı ve gerdanlık adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca yatıştırıcı anlamına gelir. İlk defa Plinius tarafından kullanılmıştır. Morlukların tedavisinde kullanılmasına işaret eder. Tür adı Latince safran sarısı anlamına gelir. Türün köklerinden sarı boya elde edilmesine işaret eder.

Gıda

Genç yaprakları çiğ olarak tüketilebilir.

Bilgi

Köklerinden sarı bir boya elde edilir.

Fotoğrafları