Site icon Kocaeli Bitkileri

Rapistrum rugosum (Kedi turpu)

Rapistrum rugosum

Rapistrum rugosum: 06/10/2020; Kocaeli Kent Ormanı; 354 m.; ormanlık. © Hüseyin Cahid Doğan

Tanımı

Bir metre büyüyebilir. Gövde çok dallı ve diktir. Yaprak biçimi ve boyu değişkendir. Sert tüylerle kaplıdır. Taç yapraklar sarı renkli, koyu damarlı ve 1 cm uzunluğundadır. Çiçek kurulu salkım halindedir. Kök kazığı güçlü ve büyüktür. Yapraklar koyu yeşil, derin loblu, buruşuk ve bazen kırmızı lekelidir. Meyvesinin şekli ile kolaylıkla ayırt edilebilir. Tohum kapsülü saplıdır ve 1 ila 2 arası tohum barındırır. Tohumlar oval, koyu kahverengi, pürüzsüz ve küçüktür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak kuzey Afrika ve Avrasya’da yayılış gösterir ancak istilacı tür olarak dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Tarlalar, yol kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir. Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde kedi turpu ve eşek turpu adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince turpa benziyor anlamına gelir. Raphanus (Turp) cinsi ile benzerliğe atıftır. Tür adı Latince buruşuk anlamına gelir. Meyve yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “siliculis sulcatis pilosis rugosis” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları

Exit mobile version