İçeriğe geç

Ranunculus velutinus (Kadife yağotu)

Kadife yağotu


Dolaşım

Bitkiler › Düğünçiçeği takımı › Düğünçiçeğigiller › Düğünçiçeği › Kadife yağotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 ila 80 cm büyüyebilir. Kök incedir. Gövde tek ya da birkaç adet ve diktir. Tabana doğru ve saplar kıllıdır. Yapraklar yumuşak tüylüdür. Alt yapraklar üç geniş bölüme ayrılır, üst yapraklar ise şeritsi mızraksıdır. Çanak yapraklar geriye dönüktür ve tüylüdür. Taç yapraklar 8 ila 10 mm uzunluğunda ve çanak yaprakların iki katıdır. Kapçık pürüzsüz ve neredeyse küreseldir. Güneşli bölgeleri ve nemli toprakları tercih eder.

Gözlem

Nemli çayırlarda görülür. Körfez ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Örnek görseller Krzysztof Ziarnek’a aittir.

Yaygın adları

Kadife yağotu.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “küçük kurbağa” anlamına gelir. Muhtemelen cinsin kurbağalar gibi sulak alanlara yakın bulunmalarına atıftır. Bitkinin antikçağdaki diğer adı “batrachion”dur ve bu da kurbağa otu anlamına gelir. Cinsin bazı türlerinin yaprakları da kurbağa ayaklarını andırmaktadır. Bu cinsin Türkçe adı “döğün çiçeği“dir. Döğün, Türkçe’de yakmak/yakan anlamına gelir ve cinse bağlı bazı türlerin usaresinin temas halinde cildi tahriş etmesine işaret eder. Döğün kelimesi ne zaman düğün oldu, bilmiyoruz. Tür adı Latince “kadife gibi” anlamına gelir. Türün yapraklarının kadifemsi dokusuna işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Index Seminum (NAP) 1825: 12. Ten.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version