Ranunculus sphaerospermus (Su düğünçiçeği)

derleyen:

Tanımı

Gövdeler 30 ila 40 cm büyüyebilir. Gövde tüysüzdür. Ayalı yapraklar görülmez. Yapraklar 5 ila 10 cm uzunluğundadır. Batık ipliksi yapraklar yayılıcı, çok sayıda ve sert bölümlüdür. Bunlar sudan çıkarıldıklarında yığılmazlar. Çiçekler 2 ila 3 cm çapındadır. Taç yapraklar beyaz renklidir ve çanak yaprakların iki katı uzunluğundadırlar. Kapçıklar küreseldir. Meyve kurulu sapı 7 ila 8 cm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Asya’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum] Durgun ya da yavaş akan sularda görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir. Ocak ve eylül ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde su çiçeği ve su düğünçiçeği adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince küçük kurbağa anlamına gelir. Muhtemelen cinsin kurbağalar gibi sulak alanlara yakın bulunmalarına atıftır. Bitkinin antikçağdaki diğer adı batrachiondur ve bu da kurbağa otu anlamına gelir. Cinsin bazı türlerinin yaprakları da kurbağa ayaklarını andırmaktadır. Bu cinsin Türkçe adı döğün çiçeğidir. Döğün, Türkçede yakmak/yakan anlamına gelir ve cinse bağlı bazı türlerin usaresinin temas halinde cildi tahriş etmesine işaret eder. Döğün kelimesi ne zaman düğün oldu, bilmiyoruz. Tür adı Antik Yunanca küre tohumlu anlamına gelir. Bariz biçimde türün kapçık yapısına işaret eder.

Fotoğrafları