İçeriğe geç

Ranunculus ophioglossifolius (Çamur yağotu)

Çamur yağotu


Anahtar kelimeler: Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Düğünçiçeği takımı › Düğünçiçeğigiller › Düğünçiçeği › Çamur yağotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Afrika, batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. Günümüzde dünyanın büyük bölümüne yayılmıştır.

Genel bilgiler

5 ila 40 cm büyüyebilir. Gövde dallı ve diktir. Alt yapraklar yumurtamsı ila yumurtamsı dairesel, tabanda yuvarlak ya da neredeyse yüreksi, uzun saplıdır. Üst yapraklar darca eliptik ve kısa saplıdır. Çiçekler ince çiçek kurulu saplarında görülür. Taç yapraklar 2,5 ila 4 mm uzunluğunda ve çanak yapraklardan uzundur. Kapçık eliptik dairesel, 1 ila 1,5 mm. uzunluğunda, taneciklidir.

Gözlem

Nemli ve çamurlu bölgelerde görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Çamur yağotu.

Çiçek zamanı

Mart-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “küçük kurbağa” anlamına gelir. Muhtemelen cinsin kurbağalar gibi sulak alanlara yakın bulunmalarına atıftır. Bitkinin antikçağdaki diğer adı “batrachion”dur ve bu da kurbağa otu anlamına gelir. Cinsin bazı türlerinin yaprakları da kurbağa ayaklarını andırmaktadır. Bu cinsin Türkçe adı “döğün çiçeği“dir. Döğün, Türkçe’de yakmak/yakan anlamına gelir ve cinse bağlı bazı türlerin usaresinin temas halinde cildi tahriş etmesine işaret eder. Döğün kelimesi ne zaman düğün oldu, bilmiyoruz. Tür adı Latince “Ophioglossum yapraklı” anlamına gelir. Türün yapraklarının bir eğreltiotu cinsi ile Ophioglossum (dilotu) yapraklarına benzemesine işaret eder.

Fotoğrafları

Literatür

Histoire des Plantes Dauphine 2: 731. 1789. Vill.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version