İçeriğe geç

Ranunculus neapolitanus (Çiçeğezer)

Çiçeğezer


Dolaşım

Bitkiler › Düğünçiçeği takımı › Düğünçiçeğigiller › Düğünçiçeği › Çiçeğezer

Dağılımı

Bitki doğal olarak doğu Akdeniz havzasında yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 30 cm büyüyebilir. Tabanda çok sayıda şişik, silindirik mekiksi kök bulunur ve bunlar 5 cm uzunluğa erişebilir. Gövde dik ve dallıdır. Kökten çıkan yapraklar üç parçalıdır. Çanak yapraklar geriye dönüktür. Taç yapraklar 8 ila 13 mm uzunluğundadır ve zaman zaman pembe lekeler görülür. Genellikle 6 ila 12 arası çiçek barındırır. Kapçık neredeyse dairesel ve 3 ila 3,5 mm uzunluğundadır.

Gözlem

Nemli çayırlarda görülür. Gebze ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir. Örnek görsel Stefan Lefnaer’in izni ile yayımlanmıştır.

Yaygın adları

Çiçeğezer.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1200 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “küçük kurbağa” anlamına gelir. Muhtemelen cinsin kurbağalar gibi sulak alanlara yakın bulunmalarına atıftır. Bitkinin antikçağdaki diğer adı “batrachion”dur ve bu da kurbağa otu anlamına gelir. Cinsin bazı türlerinin yaprakları da kurbağa ayaklarını andırmaktadır. Bu cinsin Türkçe adı “döğün çiçeği“dir. Döğün, Türkçe’de yakmak/yakan anlamına gelir ve cinse bağlı bazı türlerin usaresinin temas halinde cildi tahriş etmesine işaret eder. Döğün kelimesi ne zaman düğün oldu, bilmiyoruz. Tür adı Latince “Napoli, İtalya” anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder. İtalya yarımadasında Yunan kolonistler tarafından kurulan şehre “yeni şehir” anlamına gelen Neapolis adı verilmiştir.

Fotoğrafları

Literatür

Index Seminum (NAP) 1825: 11. Ten.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version