Site icon Kocaeli Bitkileri

Ranunculus marginatus (Çırnık otu)

Ranunculus marginatus

Ranunculus marginatus: 03/06/2018; Seyrek; 1 m.; deniz kıyısı. © Hüseyin Cahid Doğan

Tanımı

5 ila 30 cm büyüyebilir. Gövde dik, tüylü, yapraksı ve tabanda dallıdır. Kökten çıkan yapraklar üç loblu ya da üç bölümlüdür. Çanak yapraklar geri dönüktür. Taç yapraklar 3 ila 12 mm uzunluğundadır. Kapçık ters yumurtamsı daireseldir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa, Kafkasya ve Ortadoğu’da yayılış gösterir. Günümüzde işgalci tür olarak dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır. [Harita] Nemli ve çamurlu bölgelerde görülür. Kartepe ilçesinde gözlemlenmiştir. Mart ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 300 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde çırnıkotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince küçük kurbağa anlamına gelir. Muhtemelen cinsin kurbağalar gibi sulak alanlara yakın bulunmalarına atıftır. Bitkinin antikçağdaki diğer adı batrachiondur ve bu da kurbağa otu anlamına gelir. Cinsin bazı türlerinin yaprakları da kurbağa ayaklarını andırmaktadır. Bu cinsin Türkçe adı döğün çiçeğidir. Döğün, Türkçede yakmak/yakan anlamına gelir ve cinse bağlı bazı türlerin usaresinin temas halinde cildi tahriş etmesine işaret eder. Döğün kelimesi ne zaman düğün oldu, bilmiyoruz. Tür adı Latince kenarlı anlamına gelir. Türün kapçık ve yaprak yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “cunctis margine callosa cinctis” ve “Species vix spithamaea valde distincta margine seminum et foliorum atque parvitate florum” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları

Exit mobile version