İçeriğe geç

Ranunculus marginatus (Çırnık otu)

Çırnıkotu


Dolaşım

Bitkiler › Düğünçiçeği takımı › Düğünçiçeğigiller › Düğünçiçeği › Çırnıkotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa, Kafkasya ve Ortadoğu’da yayılış gösterir. Günümüzde işgalci tür olarak dünyanın büyük bölümüne dağılmıştır.

Genel bilgiler

5 ila 30 cm büyüyebilir. Gövde dik, tüylü, yapraksı ve tabanda dallıdır. Kökten çıkan yapraklar üç loblu ya da üç bölümlüdür. Çanak yapraklar geri dönüktür. Taç yapraklar 3 ila 12 mm uzunluğundadır. Kapçık ters yumurtamsı daireseldir.

Yaygın adları

Çırnıkotu.

Çiçek zamanı

Mart-Haziran ayları.

Yükseklik

0-300 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “küçük kurbağa” anlamına gelir. Muhtemelen cinsin kurbağalar gibi sulak alanlara yakın bulunmalarına atıftır. Bitkinin antikçağdaki diğer adı “batrachion”dur ve bu da kurbağa otu anlamına gelir. Cinsin bazı türlerinin yaprakları da kurbağa ayaklarını andırmaktadır. Bu cinsin Türkçe adı “döğün çiçeği“dir. Döğün, Türkçe’de yakmak/yakan anlamına gelir ve cinse bağlı bazı türlerin usaresinin temas halinde cildi tahriş etmesine işaret eder. Döğün kelimesi ne zaman düğün oldu, bilmiyoruz. Tür adı Latince “kenarlı” anlamına gelir. Türün kapçık ve yaprak yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “cunctis margine callosa cinctis” ve “Species vix spithamaea valde distincta margine seminum et foliorum atque parvitate florum” olarak belirtilmiştir.

Fotoğrafları

Literatür

Mémoires de la Société Linnéenne de Paris 1: 318. 1822. d’Urv.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version