Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Ranunculus gracilis

Fotoğraf

Bakımı

Ranunculus gracilis Çok yıllık bir ottur. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Ranunculus gracilis Açık orman, tarla ve yol kenarında görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Hooked buttercup, Woodland buttercup; Narin yağçiçeği.

Etimoloji

Cins adı Latince küçük kurbağa (Muhtemelen türün kurbağalar gibi bataklık bölgelerine yakın bulunmalarına atıftır); tür adı ise Latince zarif anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Hemicryptophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Ranunculanae
Takım: Ranunculales
Familya:
Cins: Ranunculus
Görüldüğü Yer: Ballıkayalar Tabiat Parkı
Görüldüğü Yer: Kocaeli Kent Ormanı

Tanım

Travels in various countries of Europe, Asia and Africa 3: 336.

Tanımlayan

E.D.Clarke, 1813.

Yapısı

Ranunculus gracilis 20 cm. büyüyebilir. Çiçekli stem’ler 1 ila 3 arası çiçek taşır. Taban yaprakları çoğunlukla heteromorfiktir. Petal’ler 6 ila 10 mm. uzunluğundadır. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Yuvacık barajı havzası’nın (Kocaeli-Sakarya) florası; Asuman EFE, Necmi AKSOY, Neval GÜNEŞ ÖZKAN, Dilek DEMİR ORAL, Serdar ASLAN; Ormancılık Dergisi 9(2) (2013) 56-92
2-) Beşkayalar Vadisi (Gölcük-Kocaeli)’nin Florası; Galip AKAYDIN, Gözde ÇALIŞKAN ve Emine Burcu YILMAZ; Fırat Üniv. Fen ve Müh. Bil. Dergisi 18 (4), 459-469, 2006

Flora of Turkey

Perennial, softly hirsute, 5-20 cm. Root tubers broadly ovate, 3-5 mm. Stems 1-3 flowered. Radical leaves often heteromorphic, outer ones trilobed or tripartite with cuneate spreading segments divided into obtuse, ovate or oblong lobes; inner basal leaves trisect or subpinnatisect into linear laciniae, or with nearly all the radical leaves of this form. Segments strongly reflexed. Petals 6-10 mm. Fruiting head ovate, 6-8 x 4-5 mm. Achenes ovate oblong, wingless, compressed, smooth, c. 1,5 mm, contracted into a upturned 0,5-1 mm beak. Fl. 4. Hillsides, woods, fallow fields, nr. s.l.-1400 m. I:180.

Bitki Veritabanları

       

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın