İçeriğe geç

Ranunculus ficaria subsp. calthifolius (Çöp salebi)

Bitkiler › Düğünçiçeği takımı › Düğünçiçeğigiller › Düğünçiçeği › Çöp salebi

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Zehirli bitki.

Bazı kaynaklarda Ficaria verna subsp. calthifolia adı ile geçmektedir. 5 ila 10 cm büyüyebilir. Çiçek zamanı gövde oldukça kısadır. Yapraklar sıkışık bir biçimde tabanda rozet oluşturur. Taç yapraklar 10 ila 15 mm uzunluğundadır. Nemli ya da ıslak toprakları, gölgeli ya da güneşli bölgeleri tercih eder. Güçlü ve rekabetçi bir istilacıdır.

Bitki doğal olarak kuzey Afrika, Kafkasya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler]

Tarla, çayır ve çalılıklarda görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Çöpsalebi, Basur otu, Çöpmalı ve Şehriye salebi adları ile bilinmektedir.

Mart ve nisan ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Pişirilmesi halinde zehir kaybolur. Kaynatılarak tüketilebilir. Genç yapraklar pişirilerek tüketilir. Erken dönemdeki yaprakların zehirli olmadığı bildirilmiştir ve bunlar salatalara eklenir.

Yumrularının basura benzemesi nedeniyle, benzer benzeri tedavi eder ilkesi gereğince hemoroit tedavisinde kullanılmıştır.

Hasar görmüş ya da ezilmiş yaprakları ile temas edilmemelidir. Bitkiyi doğrudan tüketmek bulantı, kusma, baş dönmesi, kasılma ve felce neden olabilir. Özsuyu çeşitli cilt sorunlarına yol açabilir. Solunum sisteminde sorun olanlar uzak durmalıdır. Meralarda sıklıkla görülür ve bu nedenle otçul hayvanlar otlatılırken dikkat edilmelidir. Çiçekler bulutlu havalarda açılmaz.

Çiçekleri dişleri temizlemek için kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Ranunculus ficaria subsp. calthifolius (Çöp salebi) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/ranunculus-ficaria-subsp-calthifolius/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın