İçeriğe geç

Ranunculus bulbosus (Düğmeli çingotu)

Düğmeli çingotu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Düğünçiçeği takımı › Düğünçiçeğigiller › Düğünçiçeği › Düğmeli çingotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’da yayılış gösterir. Günümüzde Amerika kıtasında da yayılış göstermektedir.

Genel bilgiler

20 ila 60 cm büyüyebilir. Gövde dik, dallı ve çiçeklenme zamanı hafifçe tüylüdür. Taban yaprakları uzun saplı ve derince üç lobludur. Gövde yaprakları almaşlı dizilişli ve sapsızdır. Çiçekler gövdenin üstünde belirir. Taç yapraklar 5 ila 7 arasıdır ve parlak sarı renklidir. Çiçekler 1,5 ila 3 cm çapındadır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Çayır, yamaç ve tarlalarda görülür. Gebze ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Düğmeli çingotu.

Çiçek zamanı

Nisan-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “küçük kurbağa” anlamına gelir. Muhtemelen cinsin kurbağalar gibi sulak alanlara yakın bulunmalarına atıftır. Bitkinin antikçağdaki diğer adı “batrachion”dur ve bu da kurbağa otu anlamına gelir. Cinsin bazı türlerinin yaprakları da kurbağa ayaklarını andırmaktadır. Bu cinsin Türkçe adı “döğün çiçeği“dir. Döğün, Türkçe’de yakmak/yakan anlamına gelir ve cinse bağlı bazı türlerin usaresinin temas halinde cildi tahriş etmesine işaret eder. Döğün kelimesi ne zaman düğün oldu, bilmiyoruz. Tür adı Latince “soğanlı” anlamına gelir. Bununla birlikte bitkinin soğanı yoktur. Bunun yerine tabanda yumrusu bulunur. Bu yumru türün yılı geçirmesini sağlar ve güz aylarında ölür ancak bu sırada yeni yumru gelişerek bitkinin hayatını devam ettirmesini sağlar.

Mutfak

Bitki pişirildiğinde ya da kurutulduğunda zehri gider. Yapraklar pişirilerek tüketilebilir. Yumrusu önceden kurutularak pişirildikten sonra tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Bütün bitki ve özellikle özsuyu; buruk, yatıştırıcı, spazm çözücü, terletici ve deriyi kızartıcıdır. Kök, ağrı kesici olarak diş boşluğuna yerleştirilir.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Bitki dilenciler tarafından cilde sürülerek yaralar oluşturulmuş ve böylece görenlerde acıma hissi uyandırılması amaçlanmıştır.

Literatür

Species Plantarum 1: 554. 1753. L.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version