Quercus velutina (Kara meşe)

Bitkiler › Kayın takımı › Kayıngiller › Meşe › Kara meşe

Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Neofit bitki.

20 ila 25 metre büyüyebilir. Gövde 1 metreye kadar çap yapabilir. Yapraklar almaşlı dizilişli, 10 ila 20 cm uzunluğunda ve 5 ila 7 arası lobludur. Yaprağın üstü parlak yeşil, altı ise sarımsı kahverengidir. Yaprağın altında ayrıca yıldızsı tüyler görülür. Tek evcikli bir bitkidir. Palamutlar 2 ila 5 arası kümeler halinde bulunur. Bunlar ağustos ila kasım ayları arasında olgunlaşır.

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak peyzaj değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde görülür. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Kara meşe adı ile bilinmektedir.

Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Tohumları pişirilerek tüketilebilir. Ayrıca un haline getirilerek ekmek yapımında kullanılır.

İç kabuk hafifçe büzücüdür. Kabuk büzücü, temizleyici, kusturucu, ateş düşürücü ve toniktir. Kronik dizanteri, aralıklı ateş, hazımsızlık, astım ve ses kaybı tedavisinde kullanılmaktadır. Boğaz ağrısı, ses kısıklığı, soğuk algınlığı için kaynatılarak gargara halinde kullanılır. Kabuk, ağız yaralarını iyileştirmek için çiğnenebilir. Kabuk kaynatılarak göz ağrılarında kullanılır. Galleri, güçlü biçimde büzücüdür ve kanama, kronik ishal, dizanteri tedavisinde kullanılır.

Görüşünüzü Yazın