İçeriğe geç

Quercus velutina (Kara meşe)

Kara meşe


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Kayın takımı › Kayıngiller › Meşe › Kara meşe

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey Amerika’da yayılış gösterir ancak peyzaj değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde görülür.

Genel bilgiler

20 ila 25 metre büyüyebilir. Gövde 1 metreye kadar çap yapabilir. Yapraklar almaşlı dizilişli, 10 ila 20 cm uzunluğunda ve 5 ila 7 arası lobludur. Yaprağın üstü parlak yeşil, altı ise sarımsı kahverengidir. Yaprağın altında ayrıca yıldızsı tüyler görülür. Tek evcikli bir bitkidir. Palamutlar 2 ila 5 arası kümeler halinde bulunur. Bunlar ağustos ila kasım ayları arasında olgunlaşır.

Gözlem

Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Kara meşe.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

0-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Meşe ağaçları için kullanılan Latince orijinli bir kelimedir. Tür adı Latince “kadifemsi” anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “foliis obovatis angulatis subtus brevissime lanatis” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Tohumları pişirilerek tüketilebilir. Ayrıca un haline getirilerek ekmek yapımında kullanılır.

Geleneksel tıp

İç kabuk hafifçe büzücüdür. Kabuk büzücü, temizleyici, kusturucu, ateş düşürücü ve toniktir. Kronik dizanteri, aralıklı ateş, hazımsızlık, astım ve ses kaybı tedavisinde kullanılmaktadır. Boğaz ağrısı, ses kısıklığı, soğuk algınlığı için kaynatılarak gargara halinde kullanılır. Kabuk, ağız yaralarını iyileştirmek için çiğnenebilir. Kabuk kaynatılarak göz ağrılarında kullanılır. Galleri, güçlü biçimde büzücüdür ve kanama, kronik ishal, dizanteri tedavisinde kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Encyclopédie Méthodique, Botanique 1(2): 721. 1785. Lam.

Bir Yorum Yazın