İçeriğe geç

Quercus robur (Saplı meşe)

Saplı meşe


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Kayın takımı › Kayıngiller › Meşe › Saplı meşe

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve Kafkasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

12 metre kadar büyüyebilir. Yapraklar 7 ila 14 cm uzunluğunda, loplu ve çok kısa saplıdır. Genç yapraklar havlı, yaşlı yapraklar tüysüzdür. Yapraklar küçük, sarımsı yeşil renklidir. Erkek ve dişi çiçeklerin çiçek kurulu farklıdır. Erkek çiçeklenmesi sarkık kedicik iken, dişiler diktir. Yaprak lobları yuvarlaktır. Genç yapraklar havlı, yaşlı yapraklar tüysüzdür. 1.000 yıl yaşayan bireyleri kaydedilmiştir. Çiçekler küçük, sarımsı-yeşildir. Tomurcuklar yumurta biçimli, açık kahverengidir, bunlar dalların tepelerinde demetler halinde görülür. Böcekler ve doğal hayat için oldukça önemli bir bitkidir. 400 üzeri otçul böcek ağaçtan faydalanır. Palamutları ise küçük memeliler ve bazı kuşlar için besin kaynağıdır. Palamutlar eylül ve ekim aylarında görülür. Tohumlar kurursa canlılıklarını yitirirler. Çiçekler tek evciklidir. Bask bölgesinin özgürlüğünü simgeler. Bulgaristan’ın armasında yer alır. İngiltere’nin milli amblemidir. Quercus petraea ile hayli yakındır, ancak kısa sap yapısı ile ondan ayrılır. İki tür sıklıkla hibritleşir ve Quercus × rosacea adını alır.

Gözlem

Çalılık, makilik ve ormanlık alanlarda görülür. Gebze ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Saplı meşe.

Çiçek zamanı

Mayıs-Haziran ayları.

Yükseklik

200-1000 metre arası.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Meşe ağaçları için kullanılan Latince orijinli bir kelimedir. Tür adı Latince “meşe” anlamına gelir. Türün geleneksel adıdır.

Tarihi

Plinius: Ağaçta görülen gal kalite açısında en seçkin olan galdir. Yünleri boyamak için kullanılır.

Mutfak

Tohumlar pişirilerek tüketilebilir. Besleyicidir ancak sindirilemez. Ekmek yapımında tahıllarla karıştırılabilir. Kabuğu kalsiyum açısından çok zengindir.

Geleneksel tıp

Kabuğu büzücü, antiseptik, burun tıkanıklığı açıcı, kanama durdurucu ve toniktir. Kabuğun kaynatılması, kronik ishal, dizanteri, aralıklı ateş ve kanamaların tedavisinde yararlıdır.

Dioscorides: Bütün parçaları büzücüdür. Çölyak, dizanteri ve kan tükürme vakalarında kullanılır.

Dikkat

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 996. 1753. L.

Bir Yorum Yazın