Quercus robur (Saplı meşe)

Bitkiler › Kayın takımı › Kayıngiller › Meşe › Saplı meşe

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiAsgari endişe (LC).

12 metre kadar büyüyebilir. Yapraklar 7 ila 14 cm uzunluğunda, loplu ve çok kısa saplıdır. Genç yapraklar havlı, yaşlı yapraklar tüysüzdür. Yapraklar küçük, sarımsı yeşil renklidir. Erkek ve dişi çiçeklerin çiçek kurulu farklıdır. Erkek çiçeklenmesi sarkık kedicik iken, dişiler diktir. Yaprak lobları yuvarlaktır. Genç yapraklar havlı, yaşlı yapraklar tüysüzdür. 1.000 yıl yaşayan bireyleri kaydedilmiştir. Çiçekler küçük, sarımsı-yeşildir. Tomurcuklar yumurta biçimli, açık kahverengidir, bunlar dalların tepelerinde demetler halinde görülür. Böcekler ve doğal hayat için oldukça önemli bir bitkidir. 400 üzeri otçul böcek ağaçtan faydalanır. Palamutları ise küçük memeliler ve bazı kuşlar için besin kaynağıdır. Palamutlar eylül ve ekim aylarında görülür. Tohumlar kurursa canlılıklarını yitirirler. Çiçekler tek evciklidir. Bask bölgesinin özgürlüğünü simgeler. Bulgaristan’ın armasında yer alır. İngiltere’nin milli amblemidir. Quercus petraea ile hayli yakındır, ancak kısa sap yapısı ile ondan ayrılır. İki tür sıklıkla hibritleşir ve Quercus × rosacea adını alır.

Bitki doğal olarak Avrupa ve Kafkasya’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Çalılık, makilik ve ormanlık alanlarda görülür. Gebze ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Dilimizde Saplı meşe adı ile bilinmektedir.

Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar.

200 ila 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Plinius: Ağaçta görülen gal kalite açısında en seçkin olan galdir. Yünleri boyamak için kullanılır.

Tohumlar pişirilerek tüketilebilir. Besleyicidir ancak sindirilemez. Ekmek yapımında tahıllarla karıştırılabilir. Kabuğu kalsiyum açısından çok zengindir.

Kabuğu büzücü, antiseptik, burun tıkanıklığı açıcı, kanama durdurucu ve toniktir. Kabuğun kaynatılması, kronik ishal, dizanteri, aralıklı ateş ve kanamaların tedavisinde yararlıdır.

Yapraklarda bulunan tanin asidi fazlaca tüketilirse atlara zehirlidir, böbreklere zarar verebilir.

Görüşünüzü Yazın