İçeriğe geç

Quercus petraea subsp. iberica (Sapsız meşe)

Sapsız meşe


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Kayın takımı › Kayıngiller › Meşe › Sapsız meşe

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa ve Kafkasya’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 metre büyüyebilir. Taç dar, genç sürgünler tüysüz, genellikle kırmızımsı kahverengi, tomurcuklar 7 mm uzunluğunda, tüysüz ya da kirpikli kenarlıdır. Kulakçık dökülücü ya da bazı durumda kalıcıdır. Yapraklar sürgünler üzerinde dağınık, eliptik, ters yumurtamsı ila dikdörtgensi, 6 ila 17 cm uzunluğunda ve 3 ila 9 cm genişliğinde, kamamsı ya da eğik yuvarlak, genellikle tüysüz, 5 ila 9 arası sığ ya da derin lobludur. Sap 1 ila 3,5 cm uzunluğundadır. Çiçek sapı görülmez ya da neredeyse yok gibidir. Yaprakların alt yüzeyi tüysüz, dar loblu, 12 cm uzunluğa kadardır. Palamutlar eylül ve ekim aylarında görülür.

Gözlem

Çalılık, makilik ve ormanlık alanlarda görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Sapsız meşe, Ballık meşesi, Kış meşesi.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

200-1300 metre arası.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Meşe ağaçları için kullanılan Latince orijinli bir kelimedir. Tür adı Latince “taş üzerinde” anlamına gelir. Türün habitat tercihine işaret eder. Alttür adı ise Latince “İberya” anlamına gelir. Günümüzde Türkiye, Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan topraklarında yer alan antik İberia bölgesidir. Özgün tanımda bu “Habitat in Cartalinia” olarak belirtilmiştir. Günümüzdeki Kartli bölgesinin antikçağdaki adıdır.

Mutfak

Tohumları pişirilerek tüketilebilir. Tohumları öğütülerek ekmek yapımında kullanılır. Tohumları kavrularak kahve gibi içilir.

Geleneksel tıp

İltihap giderici, antiseptik, büzücü, kan toplanmasını engelleyici, kan dindirici ve toniktir. Kabuğu kaynatılarak ishal, kanama, dizanteri ve ateş vakalarında kullanılır. Haricen deri dökülmelerine uygulanır. Vajina, ağız ve boğaz iltihaplarını gidermek için başvurulur.

Fotoğrafları

Literatür

Novosti Sistematiki Vysshchikh Rastenii 5: 86. 1968. (Steven ex M.Bieb.) Krassiln.

Bir Cevap Yazın