İçeriğe geç

Quercus infectoria (Mazı meşesi)

Mazı meşesi


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Asgari endişe (LC)Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Kayın takımı › Kayıngiller › Meşe › Mazı meşesi

Dağılımı

Bitki doğal olarak Balkanlar ve Ortadoğu’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

1 ila 4 metre büyüyebilir. Genç sürgünler havlı, tüysüzce, kırmızımsı ya da sarımsı kahverengi, tomurcuklar kırmızımsı kahverengi, 3 mm uzunluğunda ve kirpiklidir. Yapraklar genellikle yeni yapraklar gelene kadar kışı geçirirler, boy ve renk bakımından hayli değişkendirler, 40 ila 70 mm uzunluğunda ve 10 ila 45 mm genişliğinde, yumurtamsı ila darca dikdörtgensi, tabanda yuvarlak ya da kamamsı, kenarları sıklıkla dalgalı, 4 ila 8 arası dişli loblu ya da düzdür. Palamutlar ağustos ve eylül aylarında görülür.

Gözlem

Çalılık, makilik ve ormanlık alanlarda görülür. Gebze ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Mazı meşesi.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

200-800 metre arası.

Etimoloji

Cins adının etimolojisi açık değildir. Meşe ağaçları için kullanılan Latince orijinli bir kelimedir. Tür adı Latince “enfeksiyonlu” anlamına gelir. Türün gal oluşumlarına işaret eder. Söz konusu galler, tıbbi olarak kullanılmaktadır. Gal, çoğunlukla çeşitli böceklerin bitkiyi yaralayarak yumurta bırakmasından sonra bitkinin tepki olarak yumurtaların etrafını sarması durumudur. Bu durum, böceklerin yumurtalarını korumak için geliştirdikleri bir yöntemdir ve bazı böcekler açısından neslin sürekliliği bağlamında elzemdir.

Mutfak

Tohumlar pişirilerek tüketilebilir. Kurutulup un haline getirilerek ekmek yapımında kullanılır.

Geleneksel tıp

Kök ve palamudu büzücüdür ve pişik, impetigo ve egzama tedavisinde kullanılır. Gal’leri güçlü bir büzücüdür ve kanamalar, kronik ishal, dizanteri tedavisinde kullanılır.

Dioscorides: Ağaçta oluşan gal büzücüdür. Kulak akıntısını durdurur. Ağız ülserine iyi gelir. Diş ağrısını giderir. Çölyak ve dizanteri için faydalıdır.

İbn-i Sînâ: Plinus gibi Sînâ’da “afs” adını verdiği şeyin meşe meyvesi olduğunu düşünmüştür. Oysa bu “gal” adı verilen bir yapıdır, basitçe böcek yumurtasıdır. Ve sadece bu türde görülmez. Suyu saçları boyamak için kullanılmıştır. Sirke ile birlikte uyuz vakalarında etkilidir. Çocuklarda görülen ağız yaralarını gidermek için kullanılır. Dövülerek bağırsak yaralarını iyileştirmek için kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Voyage dans l’empire Othoman 1: 252. 1801. G.Olivier

Bir Yorum Yazın