İçeriğe geç

Quercus coccifera (Kermes meşesi)

Bitkiler › Kayın takımı › Kayıngiller › Meşe › Kermes meşesi

Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Boya bitkisiAkdeniz elementi.

Genelde 2 ila 3 metre büyür. 10 metreye kadar büyüyen örnekler rapor edilmiştir. Tomurcuklar 3 ila 4 mm boyunda, pullu, çıplak ya da tüylüdür. Yapraklar deri gibi serttir; kenarlar dikensi dişli olup her iki yüzü de çıplaktır. Palamut 2 yılda olgunlaşır ve hemen hemen sapsızdır. Çiçekler tek evciklidir. Tohumun kurumasına izin verilirse canlılığını hemen kaybeder. Nemli ve serin ortamda saklanabilir, ancak tohum olgunlaştığında ekilmesi en doğrusudur, farelere, sincaplara karşı korunmalıdır. Fideler mümkün olan en kısa sürede kalıcı yerlerine alınmalıdır. -12 dereceye kadar dayanıklıdır.

Bitki doğal olarak Akdeniz havzasında yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Çalılık, makilik ve ormanlık alanlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Kırmız meşesi, Kermes meşesi ve Kızıl meşe adları ile bilinmektedir.

Nisan ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Plinius: Ağaçlarda kırmızı bir meyve olur (bahsedilen meyve değil “coccus” adı verilen kırmız böceğidir. Dilimizdeki “kırmızı” kelimesinin kaynağı da bu böceğin adıdır. İspanya’da maddi durumu olmayan köylüler haraçlarının bir kısmını bununla öderler. Bu ayrıca savaş esnasında generallerin giydiği pelerini boyamak için de kullanılırdı.

Tohumlar pişirilerek tüketilebilir. Tohumları kavrularak kahve gibi içilir. Tohumları un haline getirilerek yemeklerde ya da ekmek yapımında kullanılır.

Kanamalar, kronik ishal ve dizanteri tedavisinde kullanılır. Büzücüdür.

Kabuk ve tohumlarında siyah boya elde edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Quercus coccifera (Kermes meşesi) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/quercus-coccifera/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın