İçeriğe geç

Pyrus elaeagrifolia (Ahlat)

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Armut › Ahlat

Yenilebilir bitki.

Bazı kaynaklarda Pyrus elaeagnifolia adı ile geçmektedir. 10 ila 15 metre büyüyebilir. Genç sürgünler grimsi ya da beyazımsı kaba tüylüdür. Yapraklar darca eliptik ya da yumurtamsı dikdörtgensi, tepede küt ya da kısaca sivri, 3 ila 7 cm uzunluğunda ve 2 ila 3 cm genişliğinde ve kenarları düzdür. Yaprak sapı 1 ila 4 cm uzunluğundadır. Çiçek kurulu çok çiçeklidir. Çiçekler yaklaşık 3 cm çapında ve beyaz renklidir. Çiçek sapı 1 ila 2 cm uzunluğundadır. Meyve tek ya da çift halde, armut biçiminde ya da küremsi, 2 ila 3 cm çapında, sarımsı yeşil renkli, başlangıçta beyaz ülgerli, zamanla tüysüzdür.

Doğal olarak Balkanlar ve Kırım’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Orman sınırları, makilik ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Ahlat, Ahlat armudu, Ahlet, Aklap, Alfat, Alhat, Argun, Banda, Banta, Çakal armudu, Çördük, Çötür, Çövür, Dığdığı, Dızdığı, Halfat, Haliç, Kerte, Kertme, Kialmas, Kokoz, Panta, Üngülüz, Yaban armudu ve Zingit adları ile bilinmektedir.

Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Meyveler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Meyveleri kurutulduktan sonra da yenilebilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Pyrus elaeagrifolia (Ahlat) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/pyrus-elaeagrifolia/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın