Pyrus elaeagrifolia (Ahlat)

derleyen:

cins:

Plantae

Bitkiler


Rosales

Gül takımı


Rosaceae

Gülgiller


Pyrus

Armut

Ahlat

Pyrus elaeagrifolia

Pyrus elaeagrifolia (Ahlat) hakkında genel bilgiler.

Bazı kaynaklarda Pyrus elaeagnifolia adı ile geçmektedir. 10 ila 15 metre büyüyebilir. Genç sürgünler grimsi ya da beyazımsı kaba tüylüdür. Yapraklar darca eliptik ya da yumurtamsı dikdörtgensi, tepede küt ya da kısaca sivri, 3 ila 7 cm uzunluğunda ve 2 ila 3 cm genişliğinde ve kenarları düzdür. Yaprak sapı 1 ila 4 cm uzunluğundadır. Çiçek kurulu çok çiçeklidir. Çiçekler yaklaşık 3 cm çapında ve beyaz renklidir. Çiçek sapı 1 ila 2 cm uzunluğundadır. Meyve tek ya da çift halde, armut biçiminde ya da küremsi, 2 ila 3 cm çapında, sarımsı yeşil renkli, başlangıçta beyaz ülgerli, zamanla tüysüzdür.

Cins adı Latince meyve anlamına gelir. Olasılıkla Semitik orijinli bir kelimedir. Dilimizdeki armut kelimesi Türkçe kökenlidir. Tür adı Latince Elaeagnus yapraklı anlamına gelir. Türün yapraklarının Elaeagnus (iğde) yapraklarına benzemesine işaret eder.

Gözlem bilgileri

Coğrafi dağılım

Doğal olarak Balkanlar ve Kırım’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum]

Habitat

Orman sınırları, makilik ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Türkçe adı

Dilimizde ahlat, ahlat armudu, ahlet, aklap, alfat, alhat, argun, banda, banta, çakal armudu, çördük, çötür, çövür, dığdığı, dızdığı, halfat, haliç, kerte, kertme, kialmas, kokoz, panta, üngülüz, yaban armudu ve zingit adları ile bilinmektedir.

Çiçek zamanı

Nisan ve mayıs ayları arasında çiçek açar.

Rakım

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Kullanım bilgileri

Gıda

Meyveler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Meyveleri kurutulduktan sonra da yenilebilir.