İçeriğe geç

Pyrus elaeagnifolia (Ahlat)

Ahlat


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Armut › Ahlat

Dağılımı

Doğal olarak Balkanlar ve Kırım’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 15 metre büyüyebilir. Genç sürgünler grimsi ya da beyazımsı kaba tüylüdür. Yapraklar darca eliptik ya da yumurtamsı dikdörtgensi, tepede küt ya da kısaca sivri, 3 ila 7 cm uzunluğunda ve 2 ila 3 cm genişliğinde ve kenarları düzdür. Yaprak sapı 1 ila 4 cm uzunluğundadır. Çiçek kurulu çok çiçeklidir. Çiçekler yaklaşık 3 cm çapında ve beyaz renklidir. Çiçek sapı 1 ila 2 cm uzunluğundadır. Meyve tek ya da çift halde, armut biçiminde ya da küremsi, 2 ila 3 cm çapında, sarımsı yeşil renkli, başlangıçta beyaz ülgerli, zamanla tüysüzdür.

Gözlem

Orman sınırları, makilik ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Ahlat, Ahlat armudu, Ahlet, Aklap, Alfat, Alhat, Argun, Banda, Banta, Çakal armudu, Çördük, Çötür, Çövür, Dığdığı, Dızdığı, Halfat, Haliç, Kerte, Kertme, Kialmas, Kokoz, Panta, Üngülüz, Yaban armudu, Zingit.

Çiçek zamanı

Nisan-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “meyve” anlamına gelir. Olasılıkla Semitik orijinli bir kelimedir. Dilimizdeki “armut” kelimesi Türkçe kökenlidir. Tür adı Latince “Elaeagnus yapraklı” anlamına gelir. Türün yapraklarının Elaeagnus (iğde) yapraklarına benzemesine işaret eder.

Mutfak

Meyveler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Meyveleri kurutulduktan sonra da yenilebilir.

Fotoğrafları

Literatür

Nov. Act. Petrop. vii. (1789) 355. I. 10. 1789. Pall.

Bir Yorum Yazın