Pyracantha angustifolia (Dar yapraklı ateş dikeni)

derleyen:

Tanımı

2 ila 3 metre büyüyebilir. Gövdede dikenler seyrek ve genç sürgünler kaba tüylüdür. Yaprak sapı 1 ila 2,5 mm uzunluğundadır. Yaprak ayası darca dikdörtgensi ila hafifçe ters mızraksı, 1,5 ila 5 cm uzunluğunda ve 0,4 ila 1 cm genişliğinde, tabanda yuvarlak ila kamamsı, kenarları düz ve yüzeyi gri kaba tüylüdür. Çiçek kurulu 2 ila 4 cm çapındadır. Çiçekler 3 ila 8 mm çapında ve beyaz renklidir. Çiçek sapı 1 ila 3 mm uzunluğunda ve gri kaba tüylüdür. Meyveler kırmızı ya da turuncu renklidir.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak Çin’de yayılış gösterir ancak peyzaj bitkisi değeri nedeniyle dünyanın büyük bölümünde dikilmektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Park ve bahçelerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde dar yapraklı ateş dikeni adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca ateş dikeni anlamına gelir. Cinsin hem dikenli yapısına hem de kırmızı renkli meyvelerine işaret eder. Tür adı Latince dar yapraklı anlamına gelir. Türün yaprak yapısına işaret eder. Özgün tanımda bu “folia persistentia, lineari lanceolata” şeklinde belirtilmiştir.

Gıda

Meyveler acıdır ancak kuşlar için besin kaynağıdır.

Fotoğrafları


Yorumlar

  1. Serdar Aslan avatarı
    Serdar Aslan

    Sanırım bunlar dikme. değil mi?

    1. Doğru Hocam, bu türden olanları dizini altında gösteriyorum.

Görüşünüzü Yazın