Pulicaria vulgaris (Ak yaraotu)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Özet

Pulicaria vulgaris (Ak yaraotu) genelde orman sınırlarında görülen ve yaz başından güz başına kadar çiçek açan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Asterales

Papatya takımı

Asteraceae

Papatyagiller

Pulicaria

Yaraotu

Tanımı

Pulicaria vulgaris (Ak yaraotu) genellikle 10 ila 30 cm büyüyebilen tek yıllık bir bitkidir. Bitkinin tamamı kaba tüylü-cılız tüylü havlı ya da yünlü-ülgerlidir. Gövde dik ya da yükselici, çoğunlukla tabanda ya da nadiren ortadan itibaren dallıdır. Yapraklar 1 ila 3 cm uzunluğunda, 0,2 ila 0,8 cm genişliğinde, en alttakiler dikdörtgensi ve kısa bir sapa doğru daralıcı iken diğerleri sapsız, dikdörtgensi-mızraksı, zaman zaman kenarları dalgalı, düz ya da nadiren dişli, ucu sivri ya da küt, her iki yüzeyi de kaba tüylü-cılız tüylüdür. Çiçek başları yarı küresel, bitki başına 20 ila 80 adet olup çok sayıdadır. İnvolukrum 5 ila 8 mm çapında ve yarı küreseldir. Filariler çok sayıda, 5 ya da 6 sıralı ve içtekiler daha uzundur. Kapçık elipsoit ve 4 ya da 5 köşelidir. İçteki sorguçlar 7 ya da 8 tüylüdür.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Kuzey Afrika ile Avrupa’dan Sibirya ile Himalayalar arasındaki bölgede yayılış gösterir ancak günümüzde Uzakdoğu’ya da dağılmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Kuru çayırlar, dere kıyıları, yol kenarı ve kumlu alanlarda görülen bitki umumiyetle haziran ve eylül ayları arasında çiçek açmaktadır ve bitkiyi 400 ila 1600 metre arasındaki rakımlarda İzmit ilçesinde gözlemlemek mümkündür.

Türkçe adı

Dilimizde ak yaraotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince pireli anlamına gelir. Cinsin pire kovucu olarak kullanılmasına atıftır. Tür adı Latince yaygın anlamına gelir. Türün, cins özelinde geniş yayılışlı olmasına işaret eder.

Fotoğrafları