İçeriğe geç

Pulicaria dysenterica (Yara otu)

Yaraotu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiHaşerat kovucu.

Dolaşım

Bitkiler › Papatya takımı › Papatyagiller › Yaraotu › Yara otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Avrupa’dan batı Asya’ya kadar olan bölgede yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 ila 75 cm büyüyebilir. Gövde genelde en azından üst bölümde dalıdır. Kökler yoluyla yayılır ve yoğun kümeler oluşturur. Yapraklar dikdörtgensi mızraksı, almaşlı dizilişli ve gövdeye kaynaşıktır. 40 ila 100 arası çiçek diski 20 ila 30 arası dar dilsi çiçek tarafından çevrilmiştir. Çiçek başları birkaç adet ya da çok sayıda olabilir. Kapçık dikdörtgensidir. Tohumlar eylül ve ekim aylarında olgunlaşır. Çiçekler erseliktir. Çoğu toprak türünde başarı ile yetiştirilir. Güneşli bölgelere ihtiyaç duyar. Gövde dallı, yünlü, seyrek biçimde salgılı tüylü ve altlara doğru yoğun olarak tüylüdür. Rizomlu ve agresif bir istilacıdır.

Gözlem

Genellikle sulak alanların civarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Yaraotu.

Çiçek zamanı

Temmuz-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “pireli” anlamına gelir. Pireleri kovmak için kullanılmasına atıftır. Tür adı Latince “dizanteri” anlamına gelir. Dizanteri tedavisinde kullanılmasına işaret eder.

Geleneksel tıp

Büzücüdür. Önceleri dizanteri ve çeşitli göz hastalıkları tedavisinde kullanılmıştır. Merhem haline getirilerek yaralara uygulanır.

Biliyor musunuz?

Geleneksel olarak böcekleri uzaklaştırmak için tütsü olarak kullanılmıştır. Yapraklar berelendiğinde sabun kokusu yayar.

Fotoğrafları

Literatür

De Fructibus et Seminibus Plantarum 462. 1791. (L.) Gaertn.

Bir Yorum Yazın