İçeriğe geç

Pteridium aquilinum (Eğrelti)

Eğrelti


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Boya bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Eğrelti takımı › Eğreltigiller › Eğrelti › Eğrelti

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey ve güney yarımkürede yayılış gösterir.

Genel bilgiler

40 ila 200 cm büyüyebilir. Üçgensi fırontlar yeraltındaki rizomlardan çıkarlar. Ana gövde tabanda 1 cm çapa ulaşabilir. Sporlar temmuz ve ağustos ayları arasında olgunlaşır.

Gözlem

Orman açıklıklarında, yol kenarı ve çayırlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Eğrelti, Evratı, Eylentü, Eyraltu, Güllük, İfteri, Kartal eğreltisi, Kızıl ot, Kuzgun otu, Papra.

Spor zamanı

Temmuz-Ağustos ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “kanat/kuştüyü” anlamına gelir. Cinsin kuş kanatlarını andırmasına işaret eder. Tür adı Latince “kartal gibi” anlamına gelir. Türün yapraklarının Accipitridae (atmacagiller) ailesinin kanatlarına benzemesine işaret eder.

Mutfak

Kökü pişirilerek tüketilebilir. Kök %60 oranında nişasta ihtiva eder. Hayvan yemi olarak kullanılır. Sürgünler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Rizomlar öğütülerek ekmek yapımında kullanılır. Rizomlar öğütülerek arpa unu ile karıştırılır ve lapa halinde tüketilir. taze sürgünler bir gün boyunca su ve külde bekletildikten sonra buharda ya da kaynatılarak pişirilir ve tüketilir. Sürgünleri bira yapımında kullanılır. Yapraklar koyun sütünü süzmek için ve peynirin tazeliğini koruması için kullanılır.

Geleneksel tıp

Genç sürgünler idrar söktürücü, soğutucu ve parazit düşürücüdür. Yapraklar, artrit için tedavi olarak buhar banyosunda kullanılmıştır. Tüberküloz tedavisinde kaynatılarak kullanılmıştır. Dövülmüş yapraklar, yaraları tedavi etmek ve kırık kemikleri yerinde tutmak için kullanılmıştır. Kök, kusma engelleyici, antiseptik, iştah açıcı ve toniktir. Köklerden yapılan çay mide krampları, göğüs ağrıları, iç kanama, ishal, soğuk algınlığı tedavisinde, ayrıca solucanların yok edilmesinde kullanılır.

Dioscorides: Parazitleri çıkarmak için kullanılır. Kadınlar doğum kontrolü için kullanır. Binek hayvanlarının boyunlarındaki yaralar için kullanılır. Taze sürgünleri haşlanarak tüketilirse bağırsakları yumuşatır.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Kökünden yapıştırıcı elde edilir. Fırontlardan kahverengi boya elde edilir. Kökü kaynatılarak saç yıkamak için kullanılır. Kafa derisine sürüldüğünde saçların büyümesini teşvik eder. Külleri cam ve sabun yapımında kullanılır. Yaprakları taze ve serin kalmalarını sağlamak için meyvelere sarılır. Bu aynı zamanda böcek kovucu olarak meyvelere böceklerin gelmesini engeller.

Fotoğrafları

Literatür

Botanik von Ost-Afrika 3(3): 11. 1879. (L.) Kuhn

“Pteridium aquilinum (Eğrelti)” hakkında 1 yorum

  1. Geri bildirim: Çevremizdeki Bazı Fraktallar - İsmail Kara

Bir Yorum Yazın