Pteridium aquilinum (Eğrelti)

Bitkiler › Eğrelti takımı › Eğreltigiller › Eğrelti › Eğrelti

Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Boya bitkisi.

40 ila 200 cm büyüyebilir. Üçgensi fırontlar yeraltındaki rizomlardan çıkarlar. Ana gövde tabanda 1 cm çapa ulaşabilir. Sporlar temmuz ve ağustos ayları arasında olgunlaşır.

Bitki doğal olarak kuzey ve güney yarımkürede yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Orman açıklıklarında, yol kenarı ve çayırlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Eğrelti, Evratı, Eylentü, Eyraltu, Güllük, İfteri, Kartal eğreltisi, Kızıl ot, Kuzgun otu ve Papra adları ile bilinmektedir.

Temmuz ve ağustos ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Kökü pişirilerek tüketilebilir. Kök %60 oranında nişasta ihtiva eder. Hayvan yemi olarak kullanılır. Sürgünler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Rizomlar öğütülerek ekmek yapımında kullanılır. Rizomlar öğütülerek arpa unu ile karıştırılır ve lapa halinde tüketilir. taze sürgünler bir gün boyunca su ve külde bekletildikten sonra buharda ya da kaynatılarak pişirilir ve tüketilir. Sürgünleri bira yapımında kullanılır. Yapraklar koyun sütünü süzmek için ve peynirin tazeliğini koruması için kullanılır.

Genç sürgünler idrar söktürücü, soğutucu ve parazit düşürücüdür. Yapraklar, artrit için tedavi olarak buhar banyosunda kullanılmıştır. Tüberküloz tedavisinde kaynatılarak kullanılmıştır. Dövülmüş yapraklar, yaraları tedavi etmek ve kırık kemikleri yerinde tutmak için kullanılmıştır. Kök, kusma engelleyici, antiseptik, iştah açıcı ve toniktir. Köklerden yapılan çay mide krampları, göğüs ağrıları, iç kanama, ishal, soğuk algınlığı tedavisinde, ayrıca solucanların yok edilmesinde kullanılır.

Mide kanserine neden olduğuna dair raporlar vardır.

Kökünden yapıştırıcı elde edilir. Fırontlardan kahverengi boya elde edilir. Kökü kaynatılarak saç yıkamak için kullanılır. Kafa derisine sürüldüğünde saçların büyümesini teşvik eder. Külleri cam ve sabun yapımında kullanılır. Yaprakları taze ve serin kalmalarını sağlamak için meyvelere sarılır. Bu aynı zamanda böcek kovucu olarak meyvelere böceklerin gelmesini engeller.

“Pteridium aquilinum (Eğrelti)” için bir cevap

Görüşünüzü Yazın