Buradasınız: Ana sayfa » Pseudosasa japonica

Pseudosasa japonica

Okbambusu

Bakımı

Pseudosasa japonica çok yıllık bir ottur. nemli ya da ıslak toprağı, güneşligölgeli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Pseudosasa japonica yol kenarıdere kıyısı ve açık ormanlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Arrow bamboo; Okbambusu.

Etimoloji

Cins adı Yunanca sözde Sasa; tür adı ise Latince Japonya anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Monocots | Commelinids
Ordo: Poales
Familia: Poaceae
Subfamilia: Bambusoideae
Tribus: Arundinarieae
Genus: Pseudosasa
Raunkiaer: Phanerophyte

Flora of Turkey


Stems (1-)2-5 m. Stem sheaths antrorsely setose or pilose. Leaf sheaths glabrous. Leaf blades shortly ‘petiolate’, 25-35 x 2.5-3.5 cm, chartaceous, glaucous. Spikelets 5-7-flowered. Grown as hedge. Japan & S. Korea, naturalised in W. Europe. IX:197.

Literatür

Journal of Japanese Botany 2(4): 15. 1920. (Siebold & Zucc. ex Steud.Makino ex Nakai.

Fotoğrafları

Yapısı

Pseudosasa japonica 2 ila 5 metre büyüyebilir. Yaprak kılıfları tüysüzdür. Yaprak ayası kısaca petiolat, 25 ila 35 cm. uzunluğunda ve 2,5 ila 3,5 cm. genişliğindedir. Başakçık 5 ila 7 arası çiçeklidir. Haziran ve Temmuz aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Sürgünler toksik siyanojenler içerebilir. Hamilelikte uzak durulmalıdır. Genç sürgünler pişirilerek tüketilebilir. Anthelmintic, antivinous, uyarıcı, toniktir. Çin tıbbında astım, öksürük ve safra kesesi bozuklukları için ağız yoluyla kullanılır. Hindistan’da yapraklar mide spazmodik bozuklukları ve kanamayı durdurmak için kullanılır. Yapraklar afrodizyak olarak kullanılır. Abortifacient: Abortifasiyent. Düşük yaptırıcı ilaç. Anthelmintic: Anthelmintik. Bağırsak kurtlarını düşürücü ilaç. Antivinous: Şarabın zararlarını engelleyen madde. Aphrodisiac: Afrodizyak. Cinsel arzuyu arttırıcı ilaç. Stimulant: Herhangi bir organı uyarıcı etkisi olan. Styptic: Damar ya da dokuyu büzerek kanamayı durdurucu ilaç.
Tonic: Tonik. Organları uyaran ve güçlendiren ilaç.

Yorum yazın