Site icon Kocaeli Bitkileri

Pseudognaphalium luteoalbum (Saman çiçeği)

Pseudognaphalium luteoalbum

Pseudognaphalium luteoalbum: 12/06/2023; Babalı; 5 m.; sulak alan. © Hüseyin Doğan

Tanımı

Bazı kaynaklarda Helichrysum luteoalbum adı ile geçmektedir. 15 ila 70 cm büyüyebilir. Gövde dik ve sıklıkla tabandan dallıdır. Yapraklar ters mızraksı ila mızraksı ve tüylerle kaplıdır. Yapraklar 7 cm uzunluğunda ve 0,75 cm genişliğindedir. Çiçek başları, 10 ya da daha fazla birey olarak gövdenin tepesinde küme ya da yalancı şemsiye halindedir. İnvolukrum 5 ila 6 mm genişliğindedir. Filariler dikdörtgensi ya da ters mızraksı, 3 ila 4 mm uzunluğundadır. Çiçekler krem, sarı, beyaz ya da pembe renklidir. Kapçıklar beyaz renkli sorguca bağlıdır.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Avrupa, Asya ve Afrika’da yayılış gösterir ancak dünyanın diğer bölgelerinde de doğallaşmıştır. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Sulak alanların civarında görülür. Kandıra ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve ekim ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1000 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde samançiçeği adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca sahte Gnaphalium anlamına gelir. Cinsin Gnaphalium cinsine yakın olmasına işaret eder. Tür adı Latince sarı beyaz anlamına gelir. Çiçek başlarının özellikle meyve zamanı renklerine işaret eder. Özgün tanımda bu “calyces flavo albicantes” olarak belirtilmiştir.

Tıp

İdrar söktürücü, hemostatik, ateş düşürücü, öksürük giderici ve ağrı kesici olarak kullanılmaktadır.

Fotoğrafları

Exit mobile version