İçeriğe geç

Prunus spinosa (Güvem)

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Erik › Güvem

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisiAvrupa-Sibirya elementi.

Sık dallıdır. 5 metreye kadar büyüyebilir. Dallar dikenlidir. Çiçekler yapraklardan önce çıkar ve krem beyaz renklidir. Meyveler mavi renklidir. Kabuğu koyu renklidir. Yapraklar oval ve kenarları testere dişlidir. Krem beyazı beş taç yaprak görülür. Çiçekler erseliktir. Meyveler sonbaharda olgunlaşır. -29 dereceye kadar dayanıklıdır.

Doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Çalılık ve orman sınırlarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Güvem, Kuş eriği, Çakal eriği, Ayı eriği, Dağ eriği, Domuz eriği, Kum eriği ve Yaban eriği adları ile bilinmektedir.

Mart ve nisan ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Meyvelerinden pekmez yapılır. Meyveleri çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Kurutulmuş meyvelerinden ve yapraklarından çay elde edilir.

Taze meyveleri güçlü bir büzücüdür. Çiçekleri ishal tedavisinde kullanılır. Aşırı tüketimi solunum yetmezliği ve ölüme neden olabilir. İshal giderici, spazm çözücü, müshil, büzücü, temizleyici, terlemeyi arttırıcı, idrar söktürücü ve ateş düşürücüdür. Çiçekler demlenerek ishal (özellikle çocuklar için), mesane ve böbrek bozuklukları, mide zayıflığı tedavisinde kullanılır. Kabuk tanen bakımından zengindir. Mürekkep yapmak için kullanılır. Olgunlaşmamış meyveler yüz maskesi yapımından kullanılır. Meyveleri kansızlık ve diyabet tedavisinde kullanılır. Kalp hastalıkları, egzama, astım, bronşit vakalarında başvurulur.

Çekirdeklerinden tespih yapılır. Yapraklarından yeşil bir boya elde edilir. Meyvelerden koyu gri ve yeşil boya elde edilir. Kabuğu bir alkalide kaynatılarak sarı boya elde edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Prunus spinosa (Güvem) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/prunus-spinosa/ Erişim tarihi: 29 January 2023

“Prunus spinosa (Güvem)” hakkında 2 yorum

  1. En sevdigim meyvelerden.Recelinin nefis bir rengi oluyor.Bu bitkiyi cekirdeklerinden nasil uretebilirim acaba?

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et