İçeriğe geç

Prunus spinosa (Güvem)

Güvem


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisiAvrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Erik › Güvem

Dağılımı

Doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Sık dallıdır. 5 metreye kadar büyüyebilir. Dallar dikenlidir. Çiçekler yapraklardan önce çıkar ve krem beyaz renklidir. Meyveler mavi renklidir. Kabuğu koyu renklidir. Yapraklar oval ve kenarları testere dişlidir. Krem beyazı beş taç yaprak görülür. Çiçekler erseliktir. Meyveler sonbaharda olgunlaşır. -29 dereceye kadar dayanıklıdır.

Gözlem

Çalılık ve orman sınırlarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Güvem, Kuş eriği, Çakal eriği, Ayı eriği, Dağ eriği, Domuz eriği, Kum eriği, Yaban eriği.

Çiçek zamanı

Mart-Nisan ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “erik” anlamına gelir. Doğrudan erik meyvesini tanımlayan bir kelimedir. Tür adı Latince “dikenli” anlamına gelir. Türün dallarında görülen dikenli yapılara işaret eder.

Mutfak

Meyvelerinden pekmez yapılır. Meyveleri çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Kurutulmuş meyvelerinden ve yapraklarından çay elde edilir.

Geleneksel tıp

Taze meyveleri güçlü bir büzücüdür. Çiçekleri ishal tedavisinde kullanılır. Aşırı tüketimi solunum yetmezliği ve ölüme neden olabilir. İshal giderici, spazm çözücü, müshil, büzücü, temizleyici, terlemeyi arttırıcı, idrar söktürücü ve ateş düşürücüdür. Çiçekler demlenerek ishal (özellikle çocuklar için), mesane ve böbrek bozuklukları, mide zayıflığı tedavisinde kullanılır. Kabuk tanen bakımından zengindir. Mürekkep yapmak için kullanılır. Olgunlaşmamış meyveler yüz maskesi yapımından kullanılır. Meyveleri kansızlık ve diyabet tedavisinde kullanılır. Kalp hastalıkları, egzama, astım, bronşit vakalarında başvurulur.

Biliyor musunuz?

Çekirdeklerinden tespih yapılır. Yapraklarından yeşil bir boya elde edilir. Meyvelerden koyu gri ve yeşil boya elde edilir. Kabuğu bir alkalide kaynatılarak sarı boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 475. 1753. L.

Bir Yorum Yazın