Prunus spinosa (Güvem)


Plantae

Bitkiler


Rosales

Gül takımı


Rosaceae

Gülgiller


Prunus

Erik

Güvem

Prunus spinosa

Prunus spinosa (Kuş eriği) hakkında genel bilgiler.

Sık dallıdır. 5 metreye kadar büyüyebilir. Dallar dikenlidir. Çiçekler yapraklardan önce çıkar ve krem beyaz renklidir. Meyveler mavi renklidir. Kabuğu koyu renklidir. Yapraklar oval ve kenarları testere dişlidir. Krem beyazı beş taç yaprak görülür. Çiçekler erseliktir. Meyveler sonbaharda olgunlaşır. -29 dereceye kadar dayanıklıdır.

Cins adı Latince erik anlamına gelir. Doğrudan erik meyvesini tanımlayan bir kelimedir. Tür adı Latince dikenli anlamına gelir. Türün dallarında görülen dikenli yapılara işaret eder.

Gözlem bilgileri

Coğrafi dağılım

Doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita, Sinonimler, Herbaryum]

Habitat

Çalılık ve orman sınırlarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Türkçe adı

Dilimizde güvem, kuş eriği, çakal eriği, ayı eriği, dağ eriği, domuz eriği, kum eriği ve yaban eriği adları ile bilinmektedir.

Çiçek zamanı

Mart ve nisan ayları arasında çiçek açar.

Rakım

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Kullanım bilgileri

Gıda

Meyvelerinden pekmez yapılır. Meyveleri çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Kurutulmuş meyvelerinden ve yapraklarından çay elde edilir.

Pratik

Çekirdeklerinden tespih yapılır. Yapraklarından yeşil bir boya elde edilir. Meyvelerden koyu gri ve yeşil boya elde edilir. Kabuğu bir alkalide kaynatılarak sarı boya elde edilir.

Tıp

Taze meyveleri güçlü bir büzücüdür. Çiçekleri ishal tedavisinde kullanılır. Aşırı tüketimi solunum yetmezliği ve ölüme neden olabilir. İshal giderici, spazm çözücü, müshil, büzücü, temizleyici, terlemeyi arttırıcı, idrar söktürücü ve ateş düşürücüdür. Çiçekler demlenerek ishal (özellikle çocuklar için), mesane ve böbrek bozuklukları, mide zayıflığı tedavisinde kullanılır. Kabuk tanen bakımından zengindir. Mürekkep yapmak için kullanılır. Olgunlaşmamış meyveler yüz maskesi yapımından kullanılır. Meyveleri kansızlık ve diyabet tedavisinde kullanılır. Kalp hastalıkları, egzama, astım, bronşit vakalarında başvurulur.

“Prunus spinosa (Güvem)” için 2 cevap

  1. Muzo avatarı

    En sevdigim meyvelerden.Recelinin nefis bir rengi oluyor.Bu bitkiyi cekirdeklerinden nasil uretebilirim acaba?

    1. Hüseyin Doğan avatarı

      Çekirdeklerinden üretmek uzun ve meşakkatli olacaktır. Çoğunlukla anaç bitkinin etrafında küçük fideler bulunuyor, fideden büyütmek daha efektif olacaktır.

Görüşünüzü Yazın