Hüseyin Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Prunus persica

Fotoğraf

Bakımı

Prunus persica Çok yıllık bir ağaçtır. Geçirgen ve nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Prunus persica Bahçe, tarla ve yol kenarında görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Peach; Şeftali.

Etimoloji

Cins adı Latince erik; tür adı ise Latince şeftali (Bitkinin ana vatanının Pers bölgesi olmasına atıftır. Hem Anadolu’ya hem de Avrupa’ya İran üzerinden gelmiştir.) anlamına gelir.

Koruma

THE IUCN Red List’e göre Asgari endişe altında tür sınıfı içindedir.

Taksonomi

Form: Phanerophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Rosanae
Takım: Rosales
Familya:
Cins: Prunus

Tanım

Beyträge und Entwürfe zur pragmatischen Geschicte der drey Natur-Reiche nach ihren Verwandtschaften Gewächreich 1: 30.

Tanımlayan

(L.) Batsch, 1801.

Bitki Veritabanları

       

Yapısı

Prunus persica 10 metre büyüyebilir. Yapraklar lanseolat, pinnat damarlı, 7 ila 16 cm. uzunluğunda ve 2 ila 3 cm. genişliğindedir. Çiçekler yapraklardan önce belirir, 2,5 ila 3 cm. çapında, pembe renkli ve beş petal’lidirler. Meyvenin içi sarımsı ya da beyazdır. Meyve büyük tek bir tohum barındırır, oval, kırmızı kahverengi renginde, 1,3 ila 2 cm. uzunluğundadır. Tohumlar Haziran ve Ağustos aylarında olgunlaşır. Çiçekler hermafrodit’tir. Geçirgen, nemli toprağı tercih eder. Nisan ayında çiçek açar. Kocaeli Kent Ormanı, Paşasuyu Mesire Alanı ve Yenikent‘de görülmüştür.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.
Tohumları, çoğu Rosaceae türünde olduğu gibi hidrojen siyanür barındırır ve aşırı alınması zehirlenmelere ve ölüme neden olabilir. Bununla birlikte düşük dozda hidrojen siyanür solunum ve sindirim sitemi üzerinde faydalıdır. Yapraklar astrenjan, yatıştırıcı, diüretik, balgam söktürücü, ateş düşürücü, laksatif, parazit öldürücü ve sakinleştiricidir. Gastrit, boğmaca, öksürük ve bronşit tedavisinde dahili olarak kullanılır. Kurutulmuş ve toz haline getirilmiş yapraklar yaraları iyileştirmek için kullanılmıştır. Kabızlık ve ödem tedavisinde dahili olarak kullanılmaktadır.
Meyvesi çiğ, pişirilerek ya da kurutularak tüketilebilir. Meyve suyu olarak yaygın biçimde tüketilir. Alterative: Alteratif (Değiştirici). Özellikle bozulan bir işlevi eski haline getirici veya besinlerin sindirilmesini kolaylaştırıcı ilaç. Anthelmintic: Anthelmintik. Bağırsak kurtlarını düşürücü ilaç. Antiasthmatic: Astım tedavisinde kullanılan ilaç. Antihalitosis: Ağız kokusunu engelleyen ilaç. Antitussive: Öksürük önleyici ilaç. Astringent: Astrenjan. Damar ya da dokuları büzücü ilaç. Demulcent: Deri ya da mukoza üzerindeki ağrıyı hafifleten ya da gideren ilaç. Diuretic: Diüretik. İdrar söktürücü ilaç. Emollient: Emoliyan. Yumuşatıcı, yatıştırıcı ve ağrı giderici ilaç. Ekspektoran: Expectorant. Öksürük ilacı, Balgam söktürücü. Febrifuge: Febrifüj. Ateş düşürücü ilaç. Laxative: Laksatif. Kabızlık tedavisinde kullanılan ilaç. Sedative: Sedatif. Sakinleştirici, yatıştırıcı ve rahatlatıcı ilaç.

Bibliyografya

1-) Flora of Arslanbey (İzmit/Turkey) and cultivated plants in Izmit city center; Oğuzhan ASLAN, Mehmet SAĞIROĞLU; Biological Diversity and Conservation, 4/2 (2011) 172-184. (Prunus persica ve Persica vulgaris)
2-) Kocaeli-Karamürsel-Yalakdere beldesi ve çevresinin florası; Meryem Sümeyye Yılancı, Mehmet Sağıroğlu; SAÜ. Fen Bil. Der. 17. Cilt, 3. Sayı, s. 407-425, 2013

Flora of Turkey

Unarmed shrub or small tree. Leaves deciduous, conduplicate in bud. Flowers solitary or in pairs, usually borne before, occasionally at the same time as the leaves; sepals and petals 5; stamens 20-30; ovary superior. Drupe fleshy and juicy, indehiscent, pubescent. Stone slightly compressed, with thick, deeply sinuate grooved and pitted endocarp.
Shrub or small tree up to 8 m; bark grey brown, splitting; young shoots glabrous. Leaves lanceolate elliptic to oblong lanceolate, up to 16 x 3,5 cm, glandular serrulate to eglandular serrate, glabrous above, sparsely hairy on the underside of the midrib. Flowers pink to red, or sometimes white, 2,5-3,5 cm diam.; hypanthium urceolate. Drupe usually subglobose, 5-7 cm diam.; greenish white to orange yellow with a reddish cheek, tomentose, occasionally glabrous. Stone elliptic to round, deeply grooved, ribbed or pitted. Fl. 3-4. IV:20.

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın