İçeriğe geç

Prunus dulcis (Badem)

Badem


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Erik › Badem

Dağılımı

Doğal olarak batı Asya’da yayılış gösterir. Ekonomik değeri nedeniyle günümüzde dünyanın büyük bölümünde yetiştirilmektedir.

Genel bilgiler

4 ila 8 metre büyüyebilir. Gövde çapı 30 cmyi bulabilir. Genç sürgünler başlangıçta yeşil iken zamanla morumsu olurlar ve ikinci yılda gri renge dönüşürler. Yapraklar yumurtamsı mızraksı ya da eliptik, 2,5 ila 9 cm uzunluğunda ve 2 ila 3 cm genişliğinde, kenarları dişli, salgılı, erken dönemde çıplak ya alt bölümde havlı ve derimsidir. Yaprak sapı 1 ila 3 cm uzunluğundadır. Çiçekler yapraklardan önce belirir, 4 cm çapında, beyaz ya da pembe renklidir. Çiçek sapı 5 mm uzunluğundadır. Meyve eğikçe elipsoit ila uzatılmış elipsoit, sıkıştırılmış, 5 cm uzunluğunda ve 3 cm genişliğinde, zeytin yeşil renkli ve kadifemsidir.

Gözlem

Bahçe, bağ ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Badem.

Çiçek zamanı

Mart-Nisan ayları.

Yükseklik

0-900 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “erik” anlamına gelir. Doğrudan erik meyvesini tanımlayan bir kelimedir. Tür adı Latince “tatlı” anlamına gelir. Tohumların tatlı tadına işaret eder.

Mutfak

Tohumları çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Tohumları kavrularak çeşitli hamur işlerinde kullanılır.

Geleneksel tıp

Kabızlık tedavisinde kullanılır. Tohumları yatıştırıcı, müshil ve besleyicidir. Yaprakları diyabet tedavisinde kullanılır.

Biliyor musunuz?

Tohumlarından elde edilen yağ hassas mekanizmaları yağlamak için kullanılır. Bu yağ sabun ve cilt bakım ürünlerinde de kullanılır. Yapraklarından yeşil, meyveden gri ve kökten sarı boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Feddes Repertorium 74(1–2): 24. 1967. (Mill.) D.A.Webb

Bir Yorum Yazın