İçeriğe geç

Prunus domestica (Erik)

Erik


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisiAsgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Erik › Erik

Dağılımı

Türün anavatanı kesin olarak bilinmemektedir ancak Asya orijinli olduğu tahmin edilmektedir.

Genel bilgiler

12 metre büyüyebilir. Sürgünler tüysüz ya da tüylü olabilir. Yapraklar eliptik ya da dikdörtgensi, 10 cm. uzunluğunda ve 6 cm. genişliğindedir. Yaprak sapı 20 mm uzunluğundadır. Çiçekler beyaz renkli, 2 çiçekli kümeler halindedir ve yapraklarla birlikte çıkarlar. Çiçek sapı 20 mm uzunluğundadır. Meyve 8 cm uzunluğunda, yeşilimsi, sarı, kırmızı, menekşe ya da koyu mavi renklidir. Meyve tatlıdır.

Gözlem

Ormanlık alanlarda, bahçe ve yol kenarında görülür. Gölcük ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Erik.

Çiçek zamanı

Şubat-Nisan ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “erik” anlamına gelir. Doğrudan erik meyvesini tanımlayan bir kelimedir. Tür adı Latince “ıslah edilmiş” anlamına gelir. Türün erken dönemden beridir bahçelerde yetiştirilmesine işaret eder.

Mutfak

Meyvesi çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Kuru erik olarak bilinen kurutulmuş meyvesi, güvenli ve etkili bir müshildir ve ayrıca mide ağrısı geçiricidir. Kabuk bazen ateş düşürücü olarak kullanılır.

İbn-i Sînâ: El-besti de denir. Siyah, sarı, beyaz ve kırmızı türü vardır. Siyah ve sarı olanı kırmızı olandan daha serttir. Fazla besleyici değildir bu nedenle yemekten önce yenilir ya da suyu içilir. Yapraklarının suyu ile gargara yapıldığında nezleyi ve bademciği tedavi eder. Zamkı damla olarak görmeyi güçlendirmek için kullanılır. Kalp iltihaplarını giderir. İshal etkisi olan bir meyvedir.

Dikkat

Biliyor musunuz?

Yapraklarından yeşil, meyvelerinden gri, kabuğundan sarı boya elde edilir. Tohumları öğütülerek yüz maskesi olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 475. 1753. L.

Bir Yorum Yazın