İçeriğe geç

Prunus cerasus (Vişne)

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Erik › Vişne

Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisi.

10 metre büyüyebilir. Çalı ya da ağaç formunda görülebilir. Yapraklar dökülücüdür. Çiçekler tek ya da demet halinde, şemsiye ya da gevşek salkım durumunda, yapraklarla birlikte ya da yapraklardan sonra belirir. Taç ve çanak yaprak sayısı beştir. Çok sayıda ercik bulunur. Meyve etli ve suludur ve kendi kendine açılmaz. Çekirdek küresel ya da ovaldir. Genç sürgünler tüysüzdür. Kulakçıklar dökülücüdür. Yapraklar genişçe eliptik, 6 ila 8 cm uzunluğunda ve 3 ila 5 cm genişliğinde, kenarları testere dişli, tüysüz ya da ilk dönemde altı hafifçe havlı ve yaprak sapı 1 ila 2 cm uzunluğundadır. Çiçekler 2 ila 4 arası sayıdadır. Taç yapraklar beyaz renklidir. Meyve soluk kırmızı renklidir.

Doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler|Herbaryum]

Bağ, bahçe ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Vişne adı ile bilinmektedir.

Mart ve mayıs ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Meyvesi taze olarak yenebilir. Reçel ve şerbet yapımında kullanılır.

Kabuğu büzücü ve ateş düşürücüdür. Kabuğu demlenerek öksürük ve soğuk algınlığı vakalarında kullanılır. Kökün kabuğu yara temizleyicidir.

Arılar tarafından sevilen bir bitkidir. Tohumlarından elde edilen yağ kozmetikte kullanılır. Meyveden yeşil ve gri, yapraklarından yeşil boya elde edilir.

Doğan, Hüseyin (2022). Prunus cerasus (Vişne) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/prunus-cerasus/ Erişim tarihi: 6 February 2023

Bir Yorum Yazın