İçeriğe geç

Prunus cerasus (Vişne)

Vişne


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitkiBoya bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Erik › Vişne

Dağılımı

Doğal olarak batı Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 metre büyüyebilir. Çalı ya da ağaç formunda görülebilir. Yapraklar dökülücüdür. Çiçekler tek ya da demet halinde, şemsiye ya da gevşek salkım durumunda, yapraklarla birlikte ya da yapraklardan sonra belirir. Taç ve çanak yaprak sayısı beştir. Çok sayıda ercik bulunur. Meyve etli ve suludur ve kendi kendine açılmaz. Çekirdek küresel ya da ovaldir. Genç sürgünler tüysüzdür. Kulakçıklar dökülücüdür. Yapraklar genişçe eliptik, 6 ila 8 cm uzunluğunda ve 3 ila 5 cm genişliğinde, kenarları testere dişli, tüysüz ya da ilk dönemde altı hafifçe havlı ve yaprak sapı 1 ila 2 cm uzunluğundadır. Çiçekler 2 ila 4 arası sayıdadır. Taç yapraklar beyaz renklidir. Meyve soluk kırmızı renklidir.

Gözlem

Bağ, bahçe ve yol kenarında görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Vişne.

Çiçek zamanı

Mart-Mayıs ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “erik” anlamına gelir. Doğrudan erik meyvesini tanımlayan bir kelimedir. Tür adı Latince “Giresun” anlamına gelir. Türü Avrupa’ya ilk defa getiren kişi olan Lucullus, bitkiyi Cerasus (günümüzde Giresun) şehrinden aldığını söylemiştir. Bununla birlikte “cerasus” kelimesi Sümercedir ve dünyanın büyük bir bölümünde bu kelimeye benzer karşılıkları vardır. Örneğin dilimizde de “kiraz” olarak bilinir. Elbette Lucullus’un getirdiği ağaç kiraz ağacıdır, vişnenin kiraz ile Prunus fruticosa türünün doğal melezi olduğu düşünülmektedir.

Mutfak

Meyvesi taze olarak yenebilir. Reçel ve şerbet yapımında kullanılır.

Geleneksel tıp

Kabuğu büzücü ve ateş düşürücüdür. Kabuğu demlenerek öksürük ve soğuk algınlığı vakalarında kullanılır. Kökün kabuğu yara temizleyicidir.

Plinius: Bağırsaklara faydalı ancak mideye zararlıdır. Kuru kiraz idrar söktürücüdür. Sabah erken saatte ve üzerinde henüz şebnem varken toplanan kiraz çekirdeği ile birlikte tüketilirse bağırsakları harekete geçirir.

Muyîddin Mehî: Aşırı tüketimi zararlıdır.

Biliyor musunuz?

Arılar tarafından sevilen bir bitkidir. Tohumlarından elde edilen yağ kozmetikte kullanılır. Meyveden yeşil ve gri, yapraklarından yeşil boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 1: 474–475. 1753. L.

Bir Yorum Yazın