İçeriğe geç

Prunella vulgaris (Yara otu)

Yara otu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Boya bitkisi, Asgari endişe (LC), Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Ballıbaba takımı › Ballıbabagiller › Acıfesleğen › Yara otu

Dağılımı

Bitki doğal olarak Afrika, Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

5 ila 30 cm kadar büyür. Gövde dik ya da yükselicidir. Yapraklar mızrak şekilli, tırtıklı ve uçları kırmızıdır. Yapraklarda 3-7 arası damar bulunur. Çiçek kurulu baş ya da kısaca başak halindedir. Bırahte kırmızımsı ila siyahımsı mor renkli ve kenarları kirpiklidir. Çiçekler iki ağızlı ve tüp şekillidir. Genellikle üstteki ağız mor, alttaki ise beyazdır. Tohumlar ağustos ile eylül arası olgunlaşır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Orman açıklıkları, dere kenarı yol kenarı ve çayırlarda görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Yara otu, Dağ erikotu, Gelincikleme otu.

Çiçek zamanı

Mayıs-Eylül ayları.

Yükseklik

0-1400 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “farenjit” anlamına gelir. Kelimenin özgün hali Brunella’dır ve brunus’un (kahverengi) küçültülmüşüdür. Dil üzerinde oluşan (farenjit) kahverengi kaplamayı tedavi etmesiyle meşhur bir cinstir. Tür adı Latince “yaygın” anlamına gelir. Türün geniş dağılım alanına işaret eder.

Mutfak

Genç yaprak ve saplar çiğ olarak yenilebilir. Tüm bitki haşlanarak da tüketilebilir. A, C ve K vitaminlerini içerir. Salatalara ve çorbalara eklenir. Yaprakları kurutularak demlendikten sonra ferahlatıcı olarak içilir.

Geleneksel tıp

Cilt tahrişlerine iyi gelir. Yaraları dezenfekte etmekte kullanılır. Değiştirici, antibakteriyel, antibiyotik, ishal engelleyici, ateş düşürücü, antiseptik, spazm çözücü, sıkıştırıcı, gaz giderici, idrar söktürücü, ateş düşürücü, tonik ve parazit düşürücüdür. Çok uzun süredir ülser ve yaralanmalara karşı kullanılır. Ayrıca ateş, ishal, kusma, iç kanama tedavisinde dahili olarak çay olarak alınır. Kore’de ödem, nefrit, sıraca ve guatr tedavisinde kullanılır.

Biliyor musunuz?

Çiçek ve gövdelerden zeytin yeşili boya elde edilir.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 600. 1753. L.

Bir Yorum Yazın Cevabı iptal et

Exit mobile version