İçeriğe geç

Primula vulgaris (Mart çiçeği)

Mart çiçeği


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiTıbbi bitkiAvrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Funda takımı › Çuhaçiçeğigiller › Çuhaçiçeği › Mart çiçeği

Dağılımı

Bitki doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Bazı kaynaklarda Primula acaulis olarak geçmektedir. 10 ila 30 cm büyüyebilir. Yapraklar tabanda rozet oluşturur ve bunlar habitat değerlerine bağlı olarak yaz kış kalabilir. Yapraklar 5 ila 25 cm uzunluğunda ve 2 ila 6 cm genişliğinde, genellikle oldukça buruşuk, düzensiz dişli kenarlıdır. Yaprak ayası tabana doğru gittikçe daralıcı ve düzensiz dişlidir. Gövde tek, oldukça kısa ve taban yapraklarının ortasında gizlidir. Hafif kokulu çiçekler 2 ila 4 cm çapında ve kısa ince bir sap üzerindedir. Çiçekler tipik olarak soluk sarı renklidir.

Gözlem

Alpin çayırlar, dere kenarı ve orman sınırlarında görülür. Başiskele ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Mart çiçeği.

Çiçek zamanı

Mart-Haziran ayları.

Yükseklik

600-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “öncü” anlamına gelir. Yılın ilk çiçek açan bitkilerinden olmasına atıftır. Bitkiler Priapus ve Flora’nın kızı Paralisos’un adını taşımaktadır. Nişanlısı Melicerta’nın ölümü üzerine kederinden ölen Paralisos, anne ve babası tarafından çuha çiçeğine dönüştürülmüştür. Tür adı Latince “yaygın” anlamına gelir. Türün cins özelinde geniş yayılış alanına işaret eder.

Mutfak

Genç yapraklar ve çiçekler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Yapraklar çorbalara ve salatalara eklenir. Yapraklarından çay elde edilir.

Geleneksel tıp

Özellikle spazm, kramp, felç ve romatizma ağrılarını içeren rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Saponin içerir. Kökler ve çiçekli bitki yatıştırıcı, spazm çözücü, büzücü, kusturucu, yatıştırıcı ve parazit düşürücüdür. Bitkiden elde edilen merhem, cilt yaralarını tedavi etmek için kullanılır. Kökler demlenerek baş ağrısı giderici olarak kullanılır.

Plinius: Oldukça saygı gören bir bitkidir ve büyük tanrılar tarafından kutsanmıştır. Yaprakları marul yapraklarına benzer ve suyla alındığında her türlü hastalığa deva olduğu kaydedilir.

Fotoğrafları

Literatür

Flora Anglica 70 1762. Huds.

Bir Cevap Yazın