İçeriğe geç

Primula vulgaris subsp. rubra (Evvel bahar)

Evvelbahar


Anahtar kelimeler: Yenilebilir bitkiTıbbi bitkiÖksin elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Funda takımı › Çuhaçiçeğigiller › Çuhaçiçeği › Mart çiçeği › Evvelbahar

Dağılımı

Bitki doğal olarak Karadeniz’e sınırı olan bölgelerde yayılış gösterir.

Genel bilgiler

10 ila 30 cm büyüyebilir. Yapraklar tabanda rozet oluşturur ve bunlar habitat değerlerine bağlı olarak yaz kış kalabilir. Yapraklar 5 ila 25 cm uzunluğunda ve 2 ila 6 cm genişliğinde, genellikle oldukça buruşuk, düzensiz dişli kenarlıdır. Yaprak ayası tabana doğru gittikçe daralıcı ve düzensiz dişlidir. Gövde tek, oldukça kısa ve taban yapraklarının ortasında gizlidir. Hafif kokulu çiçekler 2 ila 4 cm çapında ve kısa ince bir sap üzerindedir. Çiçekler tipik olarak pembe renklidir.

Gözlem

Ormanlık alanlar, dere kenarı ve makiliklerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Evvelbahar çiçeği, Çuhaçiçeği, Mart çiçeği, Marul çiçeği, Yabani menekşe.

Çiçek zamanı

Şubat-Haziran ayları.

Yükseklik

0-800 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca “öncü” anlamına gelir. Yılın ilk çiçek açan bitkilerinden olmasına atıftır. Bitkiler Priapus ve Flora’nın kızı Paralisos’un adını taşımaktadır. Nişanlısı Melicerta’nın ölümü üzerine kederinden ölen Paralisos, anne ve babası tarafından çuha çiçeğine dönüştürülmüştür. Tür adı Latince “yaygın” anlamına gelir. Türün cins özelinde geniş yayılış alanına işaret eder. Alttür adı ise Latince “kırmızı” anlamına gelir ve alttürün türden ayırt edici özelliğini vurgular.

Mutfak

Genç yapraklar ve çiçekler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Yapraklar çorbalara ve salatalara eklenir. Yapraklarından çay elde edilir.

Geleneksel tıp

Özellikle spazm, kramp, felç ve romatizma ağrılarını içeren rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Saponin içerir. Kökler ve çiçekli bitki yatıştırıcı, spazm çözücü, büzücü, kusturucu, yatıştırıcı ve parazit düşürücüdür. Bitkiden elde edilen merhem, cilt yaralarını tedavi etmek için kullanılır. Kökler demlenerek baş ağrısı giderici olarak kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Comp. Fl. Ital. 567 1882. (Sm.) Arcang.

Bir Yorum Yazın