İçeriğe geç

Primula vulgaris subsp. rubra (Evvel bahar)

Bitkiler › Funda takımı › Çuhaçiçeğigiller › Çuhaçiçeği › Evvelbahar

Yenilebilir bitkiTıbbi bitkiÖksin elementi.

10 ila 30 cm büyüyebilir. Yapraklar tabanda rozet oluşturur ve bunlar habitat değerlerine bağlı olarak yaz kış kalabilir. Yapraklar 5 ila 25 cm uzunluğunda ve 2 ila 6 cm genişliğinde, genellikle oldukça buruşuk, düzensiz dişli kenarlıdır. Yaprak ayası tabana doğru gittikçe daralıcı ve düzensiz dişlidir. Gövde tek, oldukça kısa ve taban yapraklarının ortasında gizlidir. Hafif kokulu çiçekler 2 ila 4 cm çapında ve kısa ince bir sap üzerindedir. Çiçekler tipik olarak pembe renklidir.

Bitki doğal olarak Karadeniz’e sınırı olan bölgelerde yayılış gösterir. [Harita|Sinonimler]

Ormanlık alanlar, dere kenarı ve makiliklerde görülür. İl genelinde yaygın olarak gözlemlenmiştir.

Dilimizde Evvelbahar çiçeği, Çuhaçiçeği, Mart çiçeği, Marul çiçeği ve Yabani menekşe adları ile bilinmektedir.

Şubat ve haziran ayları arasında çiçek açar.

Deniz seviyesinden 800 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Genç yapraklar ve çiçekler çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Yapraklar çorbalara ve salatalara eklenir. Yapraklarından çay elde edilir.

Özellikle spazm, kramp, felç ve romatizma ağrılarını içeren rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Saponin içerir. Kökler ve çiçekli bitki yatıştırıcı, spazm çözücü, büzücü, kusturucu, yatıştırıcı ve parazit düşürücüdür. Bitkiden elde edilen merhem, cilt yaralarını tedavi etmek için kullanılır. Kökler demlenerek baş ağrısı giderici olarak kullanılır.

Doğan, Hüseyin (2022). Primula vulgaris subsp. rubra (Evvel bahar) - Kocaeli Bitkileri. Erişim adresi: https://kocaelibitkileri.com/primula-vulgaris-subsp-rubra/ Erişim tarihi: 29 January 2023

Bir Yorum Yazın