Potentilla recta

Su parmakotu

Bakımı

Potentilla recta çok yıllık bir ottur. Nemli toprağı, güneşli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Potentilla recta tarlayol kenarı ve çayırlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Sulphur cinquefoil, Upright cinquefoil, Rough fruited cinquefoil; Su parmakotu.

Etimoloji

Cins adı Latince bahçe kediotu (Latince (potens) güçlü kelimesinden türetilmiştir ve bazı türlerin güçlü medikal özelliklerine atıfta bulunur); tür adı ise Latince dik anlamına gelir.

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Rosids
Ordo: Rosales
Familia: Rosaceae
Subfamilia: Rosoideae
Tribus: Potentilleae
Subtribus: Potentillinae
Genus: Potentilla
Raunkiaer: Hemicryptophyte

Flora of Turkey

Subgen. Potentilla: Herbs, sometimes wody at the base. Leaves pinnate, digitate or trifoliolate. Petals yellow, rarely white or purple. Receptacle glabrous or hairy. Achenes glabrous; style usually subterminal.
Ascending or erect perennial; flowering stems (2-)20-60(-90) cm, pubescent with long and short eglandular hairs and usually with few short glandular hairs. Leaves digitate; leaflets 5 or 7, oblong-obovate to linear-lanceolate or sometimes cuneate-obovate, 10-50(-70) x 5-25 mm, serrate, incised-serrate to pinnatisect to the base, sometimes doubly so, on both sides ± villous, green or grey. Flowers in cymes. Epicalyx segments linear-lanceolate, as long as or slightly shorter than sepals which are triangular-ovate, (3,5-)5-8 mm. Petals yellow, obcordate, 6-10(-13) mm, longer than sepals. Achenes rugose, winged; style conical at the base, shorter than achene. Fl. 5-7. Meadows, pastures, wet and shady places, s.l.-2300m. IV:53.

Literatür

Species Plantarum 1: 497. 1753. L.

Fotoğrafları

Yapısı

Potentilla recta 80 cm. büyüyebilir. Stemin üst bölümü yoğun dallı ve tüylüdür, birtakım glandüler tüyler görülür. Alt yapraklar uzun stalk’lıdır, stem yaprakları alternat ve kısa stalk’lıdır. Bütün yapraklar palmat, 6, 7 ve bazen de 9 yaprakçığa ayrılmıştır. En üstte olanlar üç yaprakçığa ayrılmıştır. Yeşil ya da sarımsı yeşil yapraklar 15 cm. uzayabilir, merkez yaprakçık 8 cm. uzunluğundadır. Yaprakçıklar linear lanseolat, tüylü ve kenarları tırtıklıdır. Çiçeklenme birkaç çiçekten oluşur, açık ya da soluk sarı renklidirler. Her çiçeğin beş lobu, beş geniş ve sığ çentikli petali, 30 stameni birçok pistili ve ayrı bir gynoeciumu vardır. Meyve soluk kahverengi aken şeklindedir. Çiçekler hermafrodit’tir. HaziranTemmuz ve Ağustos aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın. Meyvesi çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir. Bitkinin tamamı astrenjandır. Astringent: Astrenjan. Damar ya da dokuları büzücü ilaç.

Yorum yazın