Hüseyin Cahid Doğan
Bu site, Kocaeli'nde görülen bitkilerin tanıtılmasına yönelik hayata geçirilen amatör bir projedir. Kocaeli sınırları içinde fotoğrafladığınız bitkileri paylaşmak için lütfen sol taraftaki iletişim araçlarından birini kullanın.

Potentilla micrantha

Fotoğraf

Bakımı

Potentilla micrantha Çok yıllık bir ottur. Nemli toprağı, güneşli, gölgeli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Potentilla micrantha Çalılık, ormanlık alan ve açık ormanlarda görülür. Kumlu, killi ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Pink barren strawberry; Cüce parmakotu.

Etimoloji

Cins adı Latince bahçe kediotu (Latince (potens) güçlü kelimesinden türetilmiştir ve bazı türlerin güçlü medikal özelliklerine atıfta bulunur); tür adı ise Yunanca küçük çiçekli anlamına gelir.

Taksonomi

Form: Hemicryptophyte

Bölüm: Dicotyledoneae
Sınıf: Equisetopsida
Altsınıf: Magnoliidae
Üsttakım: Rosanae
Takım: Rosales
Familya:
Cins: Potentilla
Görüldüğü Yer: Çınarlıdere Mesire Alanı
Görüldüğü Yer: Kocaeli Kent Ormanı

Tanım

Potentilla micrantha, Elle ressemble beaucoup à la précédente, mais elle reste plus basse et plus rabougrie; le collet de sa racine n'émet aucun drageon ni aucun jet stérile; ses pétioles et ses pédicelles ne dépassent pas 2 centim. de hauteur; ses pétales sont plus courts que le calice, ovales, presque toujours entiers au sommet, très-rarement échancrés. Elle croît sur les rochers, dans ies Pyrénées, à la vallée d'Asté près Bagnères, au pic d'Ereslids près Barrèges, où elle a été découverte par M . Ramond.

Tanımlayan

Ramond ex DC., 1805.

Yapısı

Potentilla micrantha 10 cm. büyüyebilir. Stemi ince, kısa ve yoğun tüylüdür. Bazal yapraklar stemden daha uzun ve trifoliattır. Yaprakçıklar genişçe ovat ya da obovat, 10 ila 50 mm. uzunluğunda, krenat serrat, seyrekçe villöz, Çiçekler terminal, tek ya da 2 ila 3 çiçekten oluşan cyme halindedir. Yaprakların her iki yüzeyi de gri yeşil renkli ve düz kıllıdır. Çiçekler küçük, beyaz ya da nadiren soluk pembe petal’lidir. Petal’ler 3 mm. genişliğindedir. Ternat yapraklara sahiptir ve bunlar alternat’tır. Kaliks, korolladan çıkar ve 7 ila 10 mm. çapındadır. Kaliksin içi pancar renklidir. Aken tüysüzdür. Fragaria vesca ile karıştırılabilir. Mart, Nisan ve Mayıs aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Bibliyografya

1-) Literatürde yer verilmemiş tür.

Video

Flora of Turkey

Subgen. Fragariastrum: Herbs, usually woody at the base. Leaves ternate or digitate. Petals white, rarely pink or yellow. Receptacle densely hairy. Achenes usually pubescent; style subterminal.
Rhizomatous, villous perennial with a short flowering stem, 2-5(-10) cm. Basal leaves longer than stem (5-15 cm), trifoliolate; leaflets broadly ovate or obovate, 10-50 mm, crenate-serrate, sparsely villous, green above, sericeous beneath. Flowers terminal, solitary or in a 2- or 3-flowered cyme. Epicalyx segments and sepals equal, lanceolate-ovate, 3-6 mm, acute. Sepals with a reddish blotch on inner side towards the base. Petals white or rarely pinkish, obovate, 3-5 mm, emarginate, slightly shorter than sepals. Achenes glabrous; style subterminal, slightly longer than achene. Fl. 3-7. In forests, by streams, s.l.-l800 m. IV:68.

Bitki Veritabanları

       

Cinse ait diğer türler

Share

Yorum yazın