Potentilla micrantha

Cüce parmakotu

Bakımı

Potentilla micrantha çok yıllık bir ottur. Nemli toprağı, güneşligölgeli ya da yarı gölgeli bölgeleri tercih eder. Donlara dayanıklıdır.

Yetiştirme

Potentilla micrantha çalılıkormanlık alan ve açık ormanlarda görülür. Kumlukilli ve tınlı topraklara uyumludur.

Yaygın adları

Pink barren strawberry; Cüce parmakotu.

Etimoloji

Cins adı Latince bahçe kediotu (Latince (potens) güçlü kelimesinden türetilmiştir ve bazı türlerin güçlü medikal özelliklerine atıfta bulunur); tür adı ise Yunanca küçük çiçekli anlamına gelir.

Video

Taksonomi

Superregnum: Eukaryota
Regnum: Plantae
Cladus: Angiosperms | Eudicots | Rosids
Ordo: Rosales
Familia: Rosaceae
Subfamilia: Rosoideae
Tribus: Potentilleae
Subtribus: Potentillinae
Genus: Potentilla
Raunkiaer: Hemicryptophyte

Literatür

Flore Française. Troisième Édition 4: 468. 1805. Ramond ex DC.

Fotoğrafları

Yapısı

Potentilla micrantha 10 cm. büyüyebilir. Stemi ince, kısa ve yoğun tüylüdür. Bazal yapraklar stemden daha uzun ve trifoliattır. Yaprakçıklar genişçe ovat ya da obovat, 10 ila 50 mm. uzunluğunda, krenat serrat, seyrekçe villöz, Çiçekler terminal, tek ya da 2 ila 3 çiçekten oluşan cyme halindedir. Yaprakların her iki yüzeyi de gri yeşil renkli ve düz kıllıdır. Çiçekler küçük, beyaz ya da nadiren soluk pembe petal’lidir. Petal’ler 3 mm. genişliğindedir. Ternat yapraklara sahiptir ve bunlar alternat’tır. Kaliks, korolladan çıkar ve 7 ila 10 mm. çapındadır. Kaliksin içi pancar renklidir. Aken tüysüzdür. Fragaria vesca ile karıştırılabilir. MartNisan ve Mayıs aylarında çiçek açar.

Faydaları ve zararları

Bitkileri kullanmadan önce mutlaka bir uzmandan yardım alın.

Flora of Turkey

Subgen. Fragariastrum: Herbs, usually woody at the base. Leaves ternate or digitate. Petals white, rarely pink or yellow. Receptacle densely hairy. Achenes usually pubescent; style subterminal.
Rhizomatous, villous perennial with a short flowering stem, 2-5(-10) cm. Basal leaves longer than stem (5-15 cm), trifoliolate; leaflets broadly ovate or obovate, 10-50 mm, crenate-serrate, sparsely villous, green above, sericeous beneath. Flowers terminal, solitary or in a 2- or 3-flowered cyme. Epicalyx segments and sepals equal, lanceolate-ovate, 3-6 mm, acute. Sepals with a reddish blotch on inner side towards the base. Petals white or rarely pinkish, obovate, 3-5 mm, emarginate, slightly shorter than sepals. Achenes glabrous; style subterminal, slightly longer than achene. Fl. 3-7. In forests, by streams, s.l.-l800 m. IV:68.

Yorum yazın