Site icon Kocaeli Bitkileri

Potentilla indica (Hint çileği)

Hint çileği


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Süs bitkisi, Yenilebilir bitki, Neofit bitki.

Dolaşım

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Beşparmakotu › Hint çileği

Dağılımı

Doğal olarak güney Asya’da yayılış gösterir ancak hem tıbbi hem de süs bitkisi değeri nedeniyle dünyanın ılıman iklimlerine yayılmıştır.

Genel bilgiler

Sitolonları 25 ila 90 cm uzayabilen çok yıllık bir bitkidir. Bazı kaynaklarda Duchesnea indica olarak geçmektedir. Yaprak üç yaprakçıklı, 1 ila 4 cm uzunluğunda, 0,7 ila 2 cm genişliğinde, uçtaki yaprakçık yandaki yaprakçıklardan hafifçe daha büyük, her iki yüzeyi tüylü, alt yüzeyi damarlı, koyu yeşil renklidir. Tıpkı çilekte olduğu gibi sitolonları vasıtası ile yayılır ve koloniler oluşturur. Yaprak ve çiçek sapı yaslanıcı tüylüdür. Kulakçık mızraksı ve 3 ila 9 mm uzunluğundadır. Çiçekler sarı renkli ve 1 ila 2 cm çapındadır. Çanak yapraklar yumurtamsı sivri uçlu ve tüylüdür. Ekçanak bölümleri ters yumurtamsı, tüylü, çanak yapraklardan daha geniş, onlarla aynı uzunlukta ya da daha uzun ve ucu 3 ila 5 lobludur. 20 ila 25 arası sayıda ercik görülür. Meyve beyaz ya da kırmızı renkli çok sayıda kapçık kümesi halindedir ve her kapçık tek tohumludur. Geçirgen toprağı tercih eden bitki, yarı gölge ya da tam gölgede yetişebilir.

Gözlem

Bahçe, yol kenarı ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. Karamürsel ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Hint çileği, Sahte çilek.

Etimoloji

Cins adı Latince “güçlü” anlamına gelir. Cinsin bazı türlerinin güçlü tıbbi özelliklerine atıfta bulunur. Tür adı Latince “Hindistan” anlamına gelir. Türün tip yerine işaret eder.

Mutfak

Meyvelerin yenilebilir olduğuna dair raporlar mevcuttur ancak tadı gerçek çilek ile kıyaslanamaz ve neredeyse tatsızdır. Yapraklar pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Yaprakları lapa halinde çeşitli cilt rahatsızlıklarına uygulanır. Kanın pıhtılaşmasını engelleyici, antiseptik, temizleyici ve ateş düşürücüdür. Yılan ve haşere sokmalarına karşı yaprakları uygulanır. Çiçekleri demlendiğinde kan dolaşımı üzerinde faydalıdır.

Fotoğrafları

Literatür

Synopsis der Mitteleuropäischen Flora 6(1[34,35]): 661. 1904. (Andrews) Th.Wolf

Exit mobile version