Potentilla inclinata (Eğri parmakotu)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

15 ila 50 cm büyüyebilir. Kökleri güçlü ve silindiriktir. Çiçekli gövdeler dik ya da yükselici, 12 ila 40 cm uzunluğundadır. Yapraklar parmaksıdır. Yaprakçıklar 5 ila 7 arası sayıda, dikdörtgensi ters yumurtamsı, 1,5 ila 4 cm uzunluğunda ve 7 ila 16 mm genişliğinde, kenarları dişli, alt yüzeyi gri havlı ila ülgerli, üst yüzeyi seyrekçe ülgerli ve yeşil renklidir. Ekçanak bölümleri şeritsi dikdörtgensidir. Çanak yapraklar 3 ila 4 mm uzunluğundadır. Taç yapraklar sarı renkli, ters yüreksi ve 5 ila 7 mm uzunluğundadır.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak batı Asya, kuzey Afrika ve Avrupa’da yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Nemli çayırlarda görülür. Gebze ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde eğri parmakotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince güçlü anlamına gelir. Cinsin bazı türlerinin güçlü tıbbi özelliklerine atıfta bulunur. Tür adı Latince eğik anlamına gelir.

Fotoğrafları