Potentilla detommasii (Şehir parmakotu)

derleyen:

Uyarı: Site sahibi, sitede yer verilen her türden bilginin uzman görüşüne dayandırılmaksızın kullanılmamasını şiddetle tavsiye eder.

Tanımı

15 ila 25 cm büyüyebilir. Gövde dik ya da yükselici, yoğun biçimde ülgerli ve salgılı tüylü ya da salgılı tüylerden yoksundur. Yapraklar parmaksıdır. Yaprakçıklar 5 (ya da nadiren 7) adet, genişçe ters yumurtamsı ila dikdörtgensi, 1 ila 2,5 cm uzunluğunda ve 7 ila 20 mm genişliğinde, kenarları dişli ve her iki yüzeyde de ülgerlidir. Çiçekler genellikle sıkı kümeler halindedir. Ekçanak bölümleri şeritsi mızraksı ve çanak yapraklardan daha uzundur. Çanak yapraklar 6 ila 10 mm uzunluğunda ve üçgensi yumurtamsıdır. Taç yaprak sarı renkli, ters yüreksi, 8 ila 12 mm uzunluğunda ve çanak yapraklardan daha uzundur.

Gözlem bilgileri

Doğal olarak Balkanlarda yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Makilik ve çayırlarda görülür. İzmit ve Gebze ilçelerinde gözlemlenmiştir. Mayıs ve haziran ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 500 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adları

Dilimizde şehir parmakotu adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince güçlü anlamına gelir. Cinsin bazı türlerinin güçlü tıbbi özelliklerine atıfta bulunur. Tür Domenico de Tommasi’ye adanmıştır.

Fotoğrafları


Yorumlar

  1. Cemal iskender avatarı
    Cemal iskender

    Bizim bölgede de gördüm resim de çektim çok harika muhteşem di

Görüşünüzü Yazın