İçeriğe geç

Potentilla anserina (Kaz parmakotu)

Kaz parmakotu


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitki, Yenilebilir bitki, Avrupa-Sibirya elementi, Asgari endişe (LC).

Dolaşım

Bitkiler › Gül takımı › Gülgiller › Beşparmakotu › Kaz parmakotu

Dağılımı

Bitki doğal olarak kuzey yarımkürede yayılış gösterir.

Genel bilgiler

Bazı kaynaklarda Argentina anserina olarak geçmektedir. 80 cm büyüyebilir. Yapraklar 10 ila 20 cm uzunluğunda, eşit teleksidir, kütdişçikli yaprakçıklar 2 ila 5 cm uzunluğunda ve 1 ila 2 cm genişliğinde, özellikle alt yüzeyleri beyaz gümüşî tüylerle kaplıdır. Bu tüyler gövde ve sitolonlarda da görülür. Çiçekler 5 ila 15 cm uzunluğundaki gövdelerde tek olarak görülür, 1,5 ila 2,5 cm çapında, beş ya da nadiren yedi sarı taç yapraklıdır. Çiçekler erseliktir.

Gözlem

Bataklıklar ve tatlı su kaynaklarının kenarında görülür. Karamürsel ilçesinden kayıt bildirilmiş ancak henüz gözlemlenememiştir.

Yaygın adları

Kaz parmakotu.

Çiçek zamanı

Mayıs-Ağustos ayları.

Yükseklik

1300-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “güçlü” anlamına gelir. Cinsin bazı türlerinin güçlü tıbbi özelliklerine atıfta bulunur. Tür adı ise Latince “kaz gibi” anlamına gelir. Kazları beslemek için kullanılması ve yapraklarının kaz ayağını andırmasına işaret eder.

Mutfak

Kök çiğ ya da pişirilerek tüketilebilir.

Geleneksel tıp

Tüm bitki spazm çözücü, hafifçe büzücü, idrar söktürücü, ayak bakımına faydalı, hemostatik, diş ağrısı giderici ve toniktir. Basurların kanamasını kontrol etmek ve ishali tedavi etmek için demlenerek kullanılır, ayrıca boğaz ağrısı için gargara olarak kullanılır. Haricen, ülser ve hemoroitleri tedavi etmek için bir toz olarak kullanılırken, ağrılı yerler üzerine yerleştirilen ezilmiş bitki, lokal bir analjezik olarak kullanılır. Kökler bitkinin en büzücü kısmıdır.

Biliyor musunuz?

Ter emmesi için ayakkabının içine konulmuştur. Önceden cadı ve kötü ruhları kovabileceğine inanılırdı. Mide tahrişine neden olabilir.

Literatür

Species Plantarum 1: 495. 1753. L.

Bir Yorum Yazın