Potamogeton perfoliatus (Sargın susümbülü)

derleyen:

Özet

Potamogeton perfoliatus (Sargın susümbülü), sulak alanlarda görülen ve su kuşları ile balıklar için besin kaynağı olan bir bitkidir.

Hiyerarşi

Plantae

Bitkiler

Alismatales

Kurbağakaşığı takımı

Potamogetonaceae

Susümbülügiller

Potamogeton

Susümbülü

Tanımı

Potamogeton perfoliatus (Sargın susümbülü) sağlam ve sürünücü çok yıllık rizomlardan 3 metre büyüyebilen bir bitkidir. Yapraklar suyun içindedir, oval, yarı saydam, sapsız, 20 ila 115 mm uzunluğunda ve 7 ila 42 mm genişliğinde, sarılıcı, tepede düz, orta damarın her iki tarafında da 5 ila 12 arası damarlıdır. Yaprak rengi değişkendir ve parlak yeşil, koyu yeşil, sarımsı, zeytin yeşili ya da kahverengi olabilir. Kulakçık kırılgandır ve yapraklardan hemen sonra düşer. Çiçekler belirgin değildir. Meyve 4 mm uzunluğunda ve zeytin yeşili renklidir. Kuraklığa dayanıklı bir bitki değildir ve ideal büyüme koşulları için en az 1 metre derinliğindeki suya ihtiyaç duyar. Öte yandan geniş yapraklı benzerlerinin aksine sürekli akan sularda da yaşar. Su kuşları, balıklar ve sucul böcekler için besin kaynağıdır. Bitki en kolay rizomlarının bölünmesiyle çoğaltılır. Tohumdan çoğaltılmak istenirse, tohumlar sığ suya ekilmeli ve 1 cmden daha derine ekilmemelidir. Uygun koşullarda tohumlar 10 gün sonra filizlenecektir.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak Güney Amerika ve Antarktika hariç dünyanın tamamında yayılış gösterir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Göl ve derelerde görülen bitki, umumiyetle haziran ve ağustos ayları arasında çiçek açmaktadır, deniz seviyesinden 1600 metreye kadar olan rakımlarda Kartepe, Kandıra ve İzmit ilçelerinde gözlemlenmiştir.

Türkçe adı

Dilimizde sargın susümbülü adı ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Antik Yunanca nehir komşusu anlamına gelir ve dolayısıyla cinsin sucul karakterine işaret eder. Tür adı ise Latince sarılıcı anlamına gelir ve bu bağlamda türün yaprak yapısına işaret eder.

Fotoğrafları