Portulaca grandiflora (İpek çiçeği)

Tanımı

30 cm kadar büyüyebilir. Tek yıllık bir bitkidir ancak çabuk gelişir. Kök liflidir. Gövdeler yatık ila yükselicidir. Yapraklar kalın ve etli, şeritsi ila mızraksı, 2,5 cm uzunluğunda, almaşlı dizilişli ya da küçük kümeler halindedir. Çiçekler 2,5 ila 3 cm çapında, beş taç yapraklı, kırmızı, turuncu, sarı, pembe ya da beyaz renklidir. Meyve oval bir kapsüldür. Geçirgen toprağı ve güneşli bölgeleri tercih eder.

Gözlem bilgileri

Bitki doğal olarak güney Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle yaygın olarak yetiştirilmektedir. [HaritaSinonimlerHerbaryum] Bahçe, tarla ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir. Haziran ve temmuz ayları arasında çiçek açar. Deniz seviyesinden 700 metreye kadar olan rakımlarda gözlemlenebilir.

Türkçe adı

Dilimizde ipek çiçeği ve kedi tırnağı adları ile bilinmektedir.

Etimoloji

Cins adı Latince süt taşıyan anlamına gelir. Cinsin sütsü özsuyuna işaret eder. Türkçe adı olan semizotu Türkçe kökenlidir, muhtemelen bitkinin yaygın biçimde tüketilmesine işaret eder. Bu durumda otçul hayvanların bitkiyi tüketerek semiriyor olmaları daha muhtemeldir. Tür adı Latince büyük çiçekli anlamına gelir. Türün cins özelinde çiçek boyutuna işaret eder. Özgün tanımda bu “corolla large, showy” olarak belirtilmiştir.

Gıda

Tadı acıdır ve tüketilmeye elverişli değildir. Bununla birlikte yaprak ve tohumların çiğ ya da pişirilerek tüketilebileceğine dair de raporlar vardır.

Tıp

Arındırıcıdır. Hepatit, siroz ve ağrı tedavisinde kullanılır. Yaprak ve gövde suyu yanık, egzama ile yılan ve haşere sokmalarına karşı uygulanır.

Fotoğrafları