İçeriğe geç

Portulaca grandiflora (İpek çiçeği)

İpek çiçeği


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiYenilebilir bitki, Neofit bitki, Süs bitkisi.

Dolaşım

Bitkiler › Karanfil takımı › Semizotugiller › Semizotu › İpek çiçeği

Dağılımı

Bitki doğal olarak güney Amerika’da yayılış gösterir ancak süs bitkisi değeri nedeniyle yaygın olarak yetiştirilmektedir.

Genel bilgiler

30 cm kadar büyüyebilir. Tek yıllık bir bitkidir ancak çabuk gelişir. Kök liflidir. Gövdeler yatık ila yükselicidir. Yapraklar kalın ve etli, şeritsi ila mızraksı, 2,5 cm uzunluğunda, almaşlı dizilişli ya da küçük kümeler halindedir. Çiçekler 2,5 ila 3 cm çapında, beş taç yapraklı, kırmızı, turuncu, sarı, pembe ya da beyaz renklidir. Meyve oval bir kapsüldür. Geçirgen toprağı ve güneşli bölgeleri tercih eder.

Gözlem

Bahçe, tarla ve tahrip edilmiş arazilerde görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

İpek çiçeği, Kedi tırnağı.

Çiçek zamanı

Haziran-Temmuz ayları.

Yükseklik

0-700 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “süt taşıyan” anlamına gelir. Cinsin sütsü özsuyuna işaret eder. Türkçe adı olan “semizotu” Türkçe kökenlidir, muhtemelen bitkinin yaygın biçimde tüketilmesine işaret eder. Bu durumda otçul hayvanların bitkiyi tüketerek semiriyor olmaları daha muhtemeldir. Tür adı Latince “büyük çiçekli” anlamına gelir. Türün cins özelinde çiçek boyutuna işaret eder. Özgün tanımda bu “corolla large, showy” olarak belirtilmiştir.

Mutfak

Tadı acıdır ve tüketilmeye elverişli değildir. Bununla birlikte yaprak ve tohumların çiğ ya da pişirilerek tüketilebileceğine dair de raporlar vardır.

Geleneksel tıp

Arındırıcıdır. Hepatit, siroz ve ağrı tedavisinde kullanılır. Yaprak ve gövde suyu yanık, egzama ile yılan ve haşere sokmalarına karşı uygulanır.

Fotoğrafları

Literatür

Botanical Magazine 56: pl. 2885. 1829. Hook.

Bir Cevap Yazın