İçeriğe geç

Populus tremula (Titrek kavak)

Titrek kavak


Anahtar kelimeler: Tıbbi bitkiAsgari endişe (LC)Avrupa-Sibirya elementi.

Dolaşım

Bitkiler › Söğüt takımı › Söğütgiller › Kavak › Titrek kavak

Dağılımı

Doğal olarak Asya ve Avrupa’da yayılış gösterir.

Genel bilgiler

30 metre büyüyebilir. Gövdenin çapı bir metreyi bulabilir. Kabuk yeşil ila gri renkli, parlak ve düzdür. Sürgün ve tomurcuklar kızıl kestane rengindedir. Uzun sürgünlerdeki yapraklar yumurtamsı, tabanda yüreksi, tepede sipsivri ve kenarları testere dişlidir. Kısa sürgünlerdeki yapraklar 3 ila 7 cm uzunluğunda ve 3 ila 7 cm genişliğinde, dairesel, tepede sivri ya da küt, tabanda yuvarlak ya da kamamsı ve kenarları dişlidir. Yaprak sapı 8 cm uzunluğunda ve çıplaktır. Yaprakların alt yüzeyi tüylüdür. İki yüzyıl yaşayabilir. Erkek ve dişi çiçekler ayrı ağaçlarda bulunur. Çiçekler yapraklardan önce açar. Meyveler mayıs ayında olgunlaşır.

Gözlem

Ormanlık alanlarda görülür. İzmit ilçesinde gözlemlenmiştir.

Yaygın adları

Titrek kavak.

Çiçek zamanı

Mart-Nisan ayları.

Yükseklik

0-1600 metre arası.

Etimoloji

Cins adı Latince “kavak” anlamına gelir. Aynı kelime Latincede “insan, halk, ulus” anlamlarını da verir. Bu da olasılıkla ilk insanların ağaçlardan türediğine inanılması ile ilgilidir. Tür adı Latince “titrek” anlamına gelir. Yapraklarının küçük bir rüzgarda bile titremesine işaret eder.

Mutfak

Kabuğu kurutulup öğütülerek ekmek yapımında kullanılır.

Geleneksel tıp

Kabuk ve yapraklar idrar söktürücü, balgam söktürücü ve uyarıcıdır. Mesane sorunlarında başvurulur. Kabuğu yatıştırıcı, iltihap giderici ve ateş düşürücüdür. Romatizma, ve adet ağrısının giderilmesi için kullanılır.

Fotoğrafları

Literatür

Species Plantarum 2: 1034. 1753. L.

Bir Yorum Yazın